Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rasbo IK A-lag Herrar Div 5
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rasbo IK A-lag Herrar Div 5.
A-lag Herrar Div 5
Följ oss för uppdateringar
I tisdags spelade vi den sista omgången innan uppehållet. Platsen för matchen var Ottarsborg och IK Rex stod för motståndet. Vi kom dit med en tung derbyförlust i bagaget och en hel del skador och sjukdomar. Men i år har vi faktiskt ett andralag med många goa gubbar och i tisdags tog vi med oss Joakim Söderberg till de finare arenorna.
Matchen hinner knappt börja innan det ringer i målklockan. Efter 1 minut och 38 sekunder hittar Markus Wessman en djupledslöpande Max Meijer.. Rex målvakt rusar ut men kommer snett till situationen och efter en petning förbi honom kan Max enkelt lägga in bollen i det öppna målet. Rex hinner inte ens skaka av sig målet innan det är dags igen. Viktor Lundkvist hittar med en väldigt fint slagen boll Anders Eklund som trycker dit det andra målet fram till 2-0 efter endast fyra minuters speltid. Vi fortsätter att trycka på första 20 minuterna men målen uteblir. Istället börjar vi att tappa spelet någorlunda och har lite för bråttom framåt. Efter en liten rörig avslutning på första halvlek så blåser domaren av för fikapaus.
En helt OK första halvlek där inledning är helt suverän. Vi är nöjda med halvtidsresultatet men inte spelet vi avslutar halvleken med.
I andra halvlek spelar vi mer kontrollerat och försöker att ta det lite lugnare i anfallen. Men efter 67 minuters spel trampar vi igenom igen. Max Meijer hittar slutligen Anders Eklund som sätter dit sitt andra och Rasbos tredje mål för kvällen. Vi fortsätter att skapa chanser och även Rex har en riktigt bra målchans när Andreas Ahlm i målet gör en suverän fotparad. Många trodde även att Anders skulle rulla in sitt tredje mål för dagen men bollen tog snöpligt nog i stolpen..
"Ekan" använde stolpskottet till tandvätska när han i den 80:e minuten dundrade till på volley och stenhårt tryckte in lagets fjärde och sitt tredje mål för kvällen fram till 4-0. I den 87:e minuten besluta sig Martin Persson för att han inte ville bjuda på ett friläge och förlängde semestern lite i och med sitt röda kort. Väldigt olyckligt där han i sista stund vill skicka bort bollen men motståndaren hinner in framför och sparken tog illa. Det röda kortet blev det sista som antecknades i blocket då det inte blev några fler mål även fast många trodde att Johan Malm skulle skalla in ett inlägg som det vore 2013.
En väl genomförd match där vi gör det som krävs och tidigt för hål på Rex. Väldigt viktigt att få in 2-0 och lite arbetsro. Olyckligt med det röda kortet på slutet och vi får tyvärr klara oss utan Martin när serien kickar igång igen efter uppehållet.
Tack för mig, hej!
Obafemi
| Träning | 9 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 19:00 |
| Frösunda SK (hemma) | 12 jun, 19:00 |
| Träning | 16 jun, 19:00 |
| Träning | 18 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera