Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Pushers BK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Pushers BK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Tappert kämpat i cupen boys!
Själv har jag idag upplevt 21- grader i ådalen, ångermanland och är alltför nerkyld/distanserad för att träna idag. Jag siktar på träningen den 11e alt. den 13e för min försäsongspremiär.
Vi ses då! /petter
Tomtecupen är över för denna gång.
PUSHERS missade FYRA straffar av fyra möjliga idag. Om EN hade slagits i mål hade vi gått vidare. Varje match gällde ETT mål för om PUSHERS skulle gå vidare.
Resultat
Partille = 1-2
0-1 3 min. Självmål...
1-1 5 min. Pelzer ass. Ricky.
1-2 13 min. HELT ONÖDIGT
Marieholm = 1-1
1-0 3 min. Pelzer ass. Erik A.
1-1 8 min.
Kaverös = 2-1
1-0 9 min. Pelzer ass. Mackan.
2-0 11 min. Pelzer (vi hade en utvisad).
2-1 12 min.
Missade straffar mot Partille, Jompa och Pelzer.
Mot Marieholm missade Pelzer.
Mot Kaverös missade Lundberg.
I det stora hela gjorde PUSHERS en mycket bra insats, Böna i målet var grym.
Träning i Masthuggshallen i morgon kl.18.30 kom i TID!!!
Sen drar Benny igång uteverksamheten på torsdag 19.30 och det är Heden som gäller. Frasse
Jag har uppdaterat Januaris aktiviteter. Hojta till om ni ser något som blivit galet.
Laget imorgon ser ut som följande:
Mv: Böna
Backar: Rahman, Mackan, Roger, Ricky
Forwards: Erik A, Richard P, Jompa, Lundberg.
Böna är en joker i målet och trivs han inte där så kanske vi byter runt lite.
I övrigt hoppas vi på att vårt snabba, smågnetiga kontringsspel skall fungera lika väl som senast även mot de bättre lagen.
Hej !! Kommer upp och kollar på er imorgon lördag. Sedan har jag första passet med er på Heden 8/1-09. Lycka till imorgon och väl mött på Heden på Torsdag !!!!
Rapportera
Hej,
två Enjoyhäften 800 kr inbetalt till Pushers pg.
Frasses BG gick ej igenom.
God fortsättning på nya året!
Tiden på söndag i Masthuggshallen är 18.30 (även 18.30 den 11/1). Det är lätt för alla att gå in själva på Bookmaker Web och kolla träningstider om de inte ligger uppe på hemsidan!
För att det ska bli tillräckligt med folk är det tillåtet (t ex för Jocke Wernbom) att ta med kompisar den här gången. Jag ser till så att dörren öppnas 20 minuter innan, men är inte med själv pga vissa ryggproblem.
På tisdag är det helgdag, sedan är första utomhusträningen på torsdag 19.30 på Heden 4.
13 man körde innefotboll i M-hallen söndag kväll, däribland några av Jocke W:s gamla Azaleakompisar. Riktigt skoj, men jobbigt. Hoppas nu på minst 16 man vid utepremiären torsdag och att hela klubbledningen sluter upp även om det är kallt.
Rapportera