Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro Hockey Ungdom Målvakter
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro Hockey Ungdom Målvakter.
Team Målvakter
Följ oss för uppdateringar
Hej på er alla målvakter och föräldrar i föreningen!
Jag vill börja med att tacka dom föräldrar som var närvarande på isen under passet jag bjöd in till, superroligt och superviktigt för målvakternas fortsatta utveckling.
Där vill jag också börja året, med att uppmana föräldrar att ta på er skridskor och hjälm för att vara med på målvaktsträningarna! Ingen anmälan behövs. Till årets första pass, den 22/1 så kommer jag från 18.45 hänga i omklädningsrummet för att snacka målvakt med er målvkatsföräldrar som vill vara med på isen. Vad ska man ha för storlek på benskydd, hur blir målvakten bättre på att plocka pucken, vad ska dom träna på? Inga frågor är konstiga och allt snack utan agenda och kravlöst.
Vi kommer två av dessa pass dela upp målvakterna efter ålder, då vi tyckte att vi fick en väldig kvalité på dessa pass.
För våren så är det följande målvaktsträningar (med reservation för ändring pga matchflyttar eller liknande, men det kommuniceras ut isåfall):
Torsdag 22/1 kl 19.45-20.40, alla välkomna
Tisdag 10/2 kl 19.45-20.40, alla välkomna
Torsdag 26/2 kl 18.45-19.45, kallade målvakter välkomna
Onsdag 11/3 kl 20.00-20.45, kallade målvakter välkomna
Allt gott så ses vi i ishallen!
Hoppas man kan får ställa frågor och lyssna på snack även om man inte har möjlighet att vara med på isen ;)
RapporteraRapportera
Självklart!!!
RapporteraRapportera