Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro Hockey Ungdom Team 17
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro Hockey Ungdom Team 17.
Team 17
Följ oss för uppdateringar
Veckans träningar :
Tisdag 16.30-17.20
Lördag 10.20-11.20 (För dom killar som inte ska till Haninge, Kallelse kommer under kvällen.)
Haninge cup
Spelschema ligger upplagt under bilder och laguppställningar finns uppdaterat på aktivitet sen förra veckan.
Uppstartsdag
I lördags hade vi vår uppstartsdag med Team 17, och det var glädjande att se så många på plats.
Vi startade dagen med ett ispass som sedan följdes upp med ett enklare off ice-pass med fokus på klubbteknik. Vi lyfte också fram att just den typen av träning inte kräver is – det går utmärkt att ta en klubba och en boll hemma och träna lite när man har tid över. Det är ett enkelt sätt att bli lite bättre varje dag.
Under dagen hann vi också med det lagmöte som vi tidigare pratat om på föräldramötet. Grabbarna fick själva vara med och tycka till, och tillsammans tog vi fram en tavla som visar hur vi vill vara mot varandra – och hur vi inte vill vara. Det är kloka barn vi har att göra med, de vet precis!
Vi kom bland annat fram till att:
* Vi ska visa varandra respekt
* Vi ska lyssna och titta på den ledare som pratar för att förstå övningarna
* Vi ska vara redo, koncentrerade, ha roligt och göra vårt bästa när vi kommer till träning eller match
Vi påminde också om vikten av att kolla av utrustningen: längden på klubban, passformen på skydden och att öva på att klä på utrustningen själv. Ju mer man tränar på det, desto smidigare går det – och vi märker redan att grabbarna tar större ansvar för sin utrustning och även hjälper varandra.
Efter mötet var alla hungriga, och vi njöt av en god grillad hamburgare innan vi laddade om för dagens andra ispass. Det passet gick i spelets tecken. Vi pausade ofta, pratade om både försvarsspel och anfallsspel och passade på att ge många små tips längs vägen.
Sammanfattningsvis blev det en riktigt rolig och givande dag som stärkte oss som lag. Nu ser vi fram emot en spännande säsong tillsammans!
En viktig påminnelse från föräldramötet vill vi också skicka med: vid matcher och cuper lämnar vi killarnas mobiler hemma. Skärmtid får de gott om ändå – här satsar vi istället på gemenskap och att bygga laget.
Jacka/Byxa
Ni som inte provat ut vilken storlek kan göra det snarast på Intersport Marieberg då de flesta provade storlekar på lördagsträningen.
Nu kör vi så de ryker!
Med vänlig hälsning, Ledarna
Endast sidans medlemmar kan kommentera
Träning | 11 okt, 10:20 |
Träning | 14 okt, 16:30 |
Träning | 18 okt, 10:20 |
Första poolspelet | 19 okt |
Träning | 21 okt, 16:30 |
Jag har med mig jackorna och byxorna från intersport till kvällens träning idag tisdag, för dem som inte provat än. Efter det så får man åka som sagt till intersport och prova.
RapporteraRapportera