Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro Hockey Ungdom Team 13
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro Hockey Ungdom Team 13.
Team 13
Följ oss för uppdateringar
Efter träningen i lördags började en ledare i vårt lag känna sig hängig. Hen tog ett par snabbtest som båda visade positivt för Covid. Hen tog även ett vanligt test men eftersom det är långa svarstider är det inte säkert att hen hinner få svar innan tisdag. Vi har därför beslutat att ställa in träningen på tisdag för säkerhets skull. Ledaren var enbart med gruppen som tränade i A-hallen kl. 8.00. Hen var med i omklädningsrummet innan träningen i A-hallen så många av spelarna i den gruppen har varit ganska nära ledaren. Det verkar som att vi har några spelare i laget som har eller har haft Covid men såvitt vi vet är det ingen som har varit smittad på träning utan de har avstått från att träna. Vi vill uppmana alla att vara försiktiga och att hålla koll på eventuella symptom under kommande dagar. Meddela Elin eller Johan ifall en spelare testats positivt. Det är viktigt så att vi kan planera verksamheten på ett så säkert sätt som möjligt.
För närvarande räknar vi med att träna som planerat på lördag och att spela poolspel på söndag. Kallelse kommer inom kort. Men vi följer utvecklingen och är beredda att med kort varsel kunna ställa in träningar och matcher ifall det skulle visa sig att vi har smitta i laget.
Viktigt att stanna hemma från träning och match ifall man har symptom.
/Ledarna i Team 13
| Inlines | 2 jun, 18:00 |
| Genomgång av fys | 15 jun, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera