Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lohärads IF P-99
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lohärads IF P-99.
P-99
Följ oss för uppdateringarJag undrar om det finnns något match ställ till mig på Ljusdags cupen?
Rapportera
Semifinalerna i svenska cupen lottades på torsdagskvällen.
Skrällaget Hammarby, som besegrade Stockholmskonkurrenten Brommapojkarna i en dramatisk kvartsfinal som avgjordes på straffar, får möta Kalmar FF hemma på Söderstadion.
I den andra semifinalen får den allsvenska serieledaren Helsingborg ta sig an skrällaget Mjällby.
Samtidigt blev det även klart att vinnarna av semifinalen Hammarby-Kalmar får spela finalen den 14 november på hemmaplan.
Hammarby sliter i botten av superettan och har där gått mållöst från tre matcher i rad.Då går det bättre i Svenska cupen.
På onsdagskvällen besegrades Brommapojkarna hemma efter förlängning och straffar inför drygt 5 000 åskådare på Söderstadion — lagets tredje raka allsvenska skalp i årets cup — och laget har på de tre matcherna gjort hela åtta mål.
Annons:
* Först 3–1 mot Trelleborg.
* Sedan 3–1 mot Elfsborg.
* Och nu 2–2 mot Brommapojkarna efter full tid och sedan seger med 7–6 efter straffar.
Simon Helg satte den sista straffen och avancera till semifinal i Svenska cupen. Där finns redan Kalmar, Mjällby och Helsingborg. Semifinalerna lottas på torsdagen.
Härlig kväll och en rolig träning med glada och positiva ungar. Tjoet och tjimmet fortsatte sedan nere vid Lommarbadet.
Dagens bästa nyhet var att Ted ska med till Ljusdal :) :) :) :) :) :) :)
Efter att hackare publicerat ett felaktigt spelschema på spanska fotbollsförbundets hemsida under måndagen, lottades det riktiga tidigare i dag. Nu står det klart att Barcelona och Zlatan Ibrahimovic inleder mot Kennedy Bakircioglüs Racing Santander den sista helgen i augusti.
Samtidigt spelar Real Madrid mot succélaget från i fjol - Mallorca. El clasico-drabbningen får dock vänta på sig. Först den 227-8 november kommer de båda storlagen att ställas mot varandra då på Camp Nou. Returen spelas på Santiago Bernabeu den 16-17 april 2011.
Kristoffer Peterson byter snart Sävedalens IF mot Liverpool FC.
Snacka om kontraster.
- Det är nästan helt klart, jag ska bara skriva på för klubben, säger 15-årigen till fotbollskanalen.se.
Vi har en sån där Borat dräkt den passar nog perfekt, (Vi har extra ställ med oss)
Rapportera