Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lohärads IF P-99

Följ

P-99

Följ oss för uppdateringar
Följ
Lohärads IF
Fotboll
P-99

Skriv i gästboken

1000 tecken kvar

Gästbok

  • 20 feb 2011 Tove

    KALAS! Viktigt med kvalitén på övningen bara och att inte gå för djupt i knäböjet.

    Rapportera

    Rapportera

  • 19 feb 2011 Träning

    Någon som känner igen övningen som tjejerna kör på länken för att förebygga knäskador.
    Träningsvärk verkar vara deras bivärk också!

    Rapportera

    Rapportera

  • 19 feb 2011 Gnaget

    För att få lite balans i all Bajen propaganda:

    Efter fjolårets missräkning - AIK vill snabbt skapa vinnarmentalitet. Och det har börjat bra. I dag ännu en seger - den första mot allsvenskt motstånd.

    Rapportera

    Rapportera

  • 19 feb 2011 BILDER

    Bilder från idag +
    Bkv-Bollstanäs 4-2 :) :) :) :) :)

    Rapportera

    Rapportera

  • 19 feb 2011 Bajen-Gefle

    Det var en gnistrande vinterdag på Norrtälje sportcentrum när Bajen mötte Gefle IF på lördagseftermiddagen. Minus tio, men en skönt värmande sol – och värmande grönvitt spel. Bajen öppnade matchen klart bäst med mycket bollinnehav och fint passningsspel. Gefle spelade som vanligt kompakt och låg lågt med laget

    Närmast i första halvlek var Max Forsberg som friställdes av Sebastian Castro-Tello till höger i straffområdet och chippade bollen över den utrusande Geflemålvakten, men den gick strax utanför. Innan dess hade Marcus Törnstrand nickat i ribban på en Bajenfrispark.

    Andra halvlek blev inte lika underhållande, men Bajen höll i sitt stabila spel. Ett väl samlat grönvitt gäng visade prov på fint försvarsspel och gav inte Gefle de ytor de sökte.
    I den 65:e minuten satte Bajen så det matchvinnande målet. Fadi Malke hittade Castro strax utanför Gefles straffområde, och anfallaren hittade det skottläge han sökte och fick bra träff med vänstern= 1-0.

    Återstoden av matchen behöll Bajen kontrollen medan Gefle hade påfallande svårt att hitta ett konstruktivt spel.
    1-0 stod sig matchen ut. En fullt rättvis seger och helt klart ett steg i rätt riktning spelmässigt. Nu väntar en veckas träning innan det nästa lördag är dags för nästa allsvenska motståndare – Örebro SK på bortaplan.

    Rapportera

    Rapportera

  • 19 feb 2011 Coach Mesch

    Mot Sportcentrums konstgräs för att frysa aschlet av sig, då vill jag se något som värmer i Bajens spel.

    Rapportera

    Rapportera

  • 19 feb 2011 Kung Fotboll

    Sommaren 2009 tog Sverige fotbolls-Europa med storm. Under U21-EM på hemmaplan var Gustav Svensson från IFK Göteborg som senare blev proffs. I en då ganska okänd turkisk klubb.

    - Ja, det är kanske inte så många som känner till Bursaspor från turkiska ligan. De flesta vet ju vilka Besiktas, Galatasaray och Fenerbahce är.

    Faktum är dock att hans nya lag kan var något av en maktfaktor i vardande. Ligatiteln från i fjol var klubbens första någonsin – och med den bröt Bursaspor en cementerad maktbalans i Turkiets fotbollssfär. Tidigare hade bara fyra föreningar vunnit guldet. Nu är de plötsligt fem – och Gustav Svensson utlovar fler framgångar.

    Rapportera

    Rapportera

  • 18 feb 2011 LIF99

    GRATTIS KEVIN & ALEX 12 ÅR 19/2

    Rapportera

    Rapportera

  • 18 feb 2011 BP99-2-IK FRANKE

    Träningsmatch 9-manna på Bosön
    På söndageftermiddagen stod IK Franke för motståndet i lagets första 9-mannamatch. Franke spelar en fin, öppen och uppfinningsrik fotboll med spel mot central target som fördelar bollar. Bp hade full kontroll och styrde matchen via ett mycket bra mittfältspel, Bp vinner rättvist och odiskutabelt med 4-1 efter två fina mål av Alfred (det första chippas in från distans), Badawi på kraft och precision och Alex på nick på en fenomenal frispark.

    Rapportera

    Rapportera

  • 17 feb 2011 Innebandyligan

    Kvällens poäng i parentes:


    7 poäng: Anton
    6 poäng: Max M (3)
    5,5 poäng Adam Berga, Lang (2)
    5 poäng Zacke (1)
    4 poäng: Jakob B,), A-K (2)
    2 poäng: David B Joel , Max T,
    Lukas B, Lukas Ö (1)
    Alex 1,5 (0,5)

    Rapportera

    Rapportera