Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lohärads IF P-99

Följ

P-99

Följ oss för uppdateringar
Följ
Lohärads IF
Fotboll
P-99

Skriv i gästboken

1000 tecken kvar

Gästbok

  • 29 apr 2011 Ändringar matcher 7-8/5

    OBS!! Istället för två hemmamatcher den 8/5, så blir det
    - en hemmamatch den 8/5 kl 15.00 mot Vaksala.
    - en bortamatch den 7/5 kl 11.15 mot Sunnersta.

    Lagen tas ut under kommande vecka.
    Sunnersta bjuder spelarna på gratis hamburgare efter matchen, föräldrarna/syskonen får betala.
    Sunnersta vill veta hur många som kommer att äta hamburgare.

    Rapportera

    Rapportera

  • 28 apr 2011 Björkhaga 28/4

    Idag var det tolv (!) stycken på träning, vi får hoppas att det beror på att det är påsklov..
    Träningen började med en konditionsövning med boll, där märktes det att en del tyckte det var jobbigt efter en stund :) . Sedan var det en övning med mycket boll, rörelse och passning. Det såg jätte bra ut, många behandlade boll hur bra som helst trots det ojämna underlaget. Men när man skall använda vänstern ska man göra det, och inte lägga över den till högern för att det är enklare!!! Man tränar för att bli bättre på saker. Sedan delades laget in i två lag och spelade doppboll, fotboll med händerna!! Avsluten skulle vara med nick. Sen var det riktig fotboll. Där det ibland var riktigt bra spel och en del visade verkligen med rörelse samt använde rösten för att visa att de ville ha bollen. Idag var det 4 lag som tränade samtidigt, det var 97, 99, 00 och A-lag. Så det var lite trångt på B-planen. Framför allt tyckte 3 stycken i vårt lag det! De lade mera fokus på att vara irriterade på det än att lägga kraft på den egna övningen. Det var inte speciellt lyckat.... Nu är det match på söndag mot IF VP Uppsala som gäller....

    Rapportera

    Rapportera

  • 27 apr 2011 Real Madrid-Barcelona

    Barca vann med 2-0, rättvist. Spelar man fotboll ska man vinna....
    Tränaren Mourinho i Real blir utvisad men får ändå sitta och skriva lappar till de andra tränarna, bra konstigt!! Vad fyller utvisningen för funktion då?

    Rapportera

    Rapportera

  • 26 apr 2011 Träning Björkhaga 26/4

    Idag kom det 15 stycken till dagens träning, en del var bortresta, nu när det är påsklov. Det började med en ordentlig uppvärmning med mycket bollbehandling. En grupp körde mycket rörelse utan boll, det blev bättre ju längre man körde. De körde även smålags spel för att få igång rörelsen utan boll ännu mera. Den andra gruppen körde en övning med både skott, inlägg, rörelse utan boll mot 1:a och 2:a stolpen och sedan avslut. Det saknades ibland lite tempo (tempot kom när flytet på övningen blev bättre). Jätte kul att se att fler och fler får ett bättre skott och även placera bollen. Sedan körde den gruppen en konditionsövning med boll, där man var tre och tre, de var trööötttttaaa efteråt. Challe njöt av att se de jobba. Samuel fick lite råd om hur han kunde placera sig i målet (vid t ex inlägg/hörna), och efter det såg det mycket bra ut. Det är viktigt att man som utespelare lyssnar på sin målvakt när han dirigerar vid t ex en hörna. En del gnällde över att det var ojämna lag när det delades upp till två mål. Strunta i att kommentera lag indelningen utan knyt näven och gör ert bästa, låt spelet tala istället för munnen.
    Tänk också på att om man inte förstår en övning/instruktion, prata med någon i ledet eller fråga tränaren igen. Bra jobbat idag, nu ser vi fram emot torsdags träningen som också är på Björkhaga. :)

    Rapportera

    Rapportera

  • 26 apr 2011 FC Teneriffa

    Soliga halsningar :)

    Rapportera

    Rapportera

  • 25 apr 2011 Svenska cupen

    BKV Norrtälje-IFK Norrköping

    Rapportera

    Rapportera

  • 25 apr 2011 IFK Göteborgs första seger

    Hysén räddare - mitt i krisen

    Rapportera

    Rapportera

  • 25 apr 2011 Syrianska-AIK

    Vad säger man? Smarta AIK fans, not!!!
    Detta är skandal!!

    Rapportera

    Rapportera

  • 23 apr 2011 Slut på måltorka

    På Stamford Bridge öste regnet ned och förvandlade planen till sumpmark. Det hindrade inte Fernando Torres att äntligen — efter 13 mållösa matcher — göra sitt första mål för Chelsea efter halvmiljardövergången från Liverpool. Torres gjorde 2—0 i 3—0-segern mot West Ham kort efter att spanjoren ersatt Didier Drogba i slutet av matchen.

    Hela laget firade med Torres och till och med managern Carlo Ancelotti kostade på sig ett sällsynt leende.


    Torkan slut efter elva matcher - Villa nätar!
    Stjärnanfallaren hade gått mållös i elva matcher, när det till sist lossnade mot Osasuna. Gladast av alla? Lagkamraten Gerard Piqué och flickvännen Shakira som fick fnatt på läktaren.

    Rapportera

    Rapportera

  • 23 apr 2011 P94 Bkv- Boo FF

    Förlust i premiären mot Boo i pojkallsvenskan

    BKV U17 räckte inte till i premiären mot Boo, förlust med 5-1

    Boo tog ledningen med 1-0 men BKV jobbade sig in i matchen och kunde jämna ut spelet i första halvlek.

    I andra halvlek var det Boo som styrde spelet medan BKV satsade på kontring. Efter Boo 2-1 mål tappade BKV det mesta, speciellt var försvarsspelet under all kritik, vilket gjorde att Boo kunde vinna tämligen enkelt med 5-1.

    Rapportera

    Rapportera