Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kimstad GoIF (Skidor)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kimstad GoIF (Skidor).
Skid & Motion Sek.
Följ oss för uppdateringar
Skidåkarens vilomånad är över och nu drar vi igång med den varma goa sommarträningen på onsdagar. Det kommer att bli blandat rullskidor, löpning, styrka, spånst, stavgång och kanske något helt annat någon gång.
Idag ons 7 maj mjukstartar vi med rullskidsteknik fristil där vi kommer vara kvar i Krokhagen hela träningen. Det finns utrustning att låna, men glöm inte handskar. Har du egen hjälm och egna knäskydd så är det också en fördel då det oftast passar bättre än det som finns till låns. Vi samlas på skidstadion kl 18.
Sandbäckens Norrköpingsstafetten ons 14 maj
Nästa onsdagen deltar vi i Sandbäckens Norrköpingsstafetten så där vill vi såklart ha med alla som brukar onsdagsträna i ett lag. Både ungdomslag, mixedlag och vuxenlag kan vi anmäla så det är bara att fylla på, ingen kostnad. Varje sträcka är 4 km lång och om det är någon som tycker det är långt och vill ha sällskap så ser vi till att det finns någon av oss vuxna som kan slå följe och göra sällskap.
Träningsgrupp Skidor Grebyrundan | 2 jun, 17:30 |
Träningsgrupp Skidor Skidträning | 4 jun, 18:00 |
Träningsgrupp Skidor Grebyrundan | 9 jun, 17:30 |
Träningsgrupp Skidor Skidträning | 11 jun, 18:00 |
Träningsgrupp Skidor Måndagsintervaller | 16 jun, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera