Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kajutan BC KAJBC
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kajutan BC KAJBC.
KAJBC
Följ oss för uppdateringar
boule cup på nya banorna vid kullsta cafet, öppen dubbel/trippel 150kr/lag lör den 29/6 kl 11.00
Rapportera
Haha bra där Hasse plomb. Håller med, det vart lite skevt. Såklart har cheval bra spelare, ena förstaläggaren där 50-55 bast med keps och ett sprudlande humör var en av dom bättre på hela Vårberg i helgen, riktigt bra underskruv och kontroll. Jag är mest besviken på min egna minst sagt bleka insats i helgen så sorry Cheval o några till. Haha men riktigt skön kontring Hasse Plomb.
Rapportera
Hej Olle! Bästa info får du om du går in i menyn - under Seriespel / Tabell / Omgång. Där finner du Kajutans alla serietabeller / placeringar. Med vänlig hälsning Siwan
Rapportera
Trots både skriftlig och muntlig info ang. SM - betalning till klubben senast idag - så saknas det en betalning. Riktigt dåligt med tanke på att jag måste betala in till SBF vilket samtidigt utgör bekräftelse på att vårt SM - deltagande är godkänt./ Kassören
Rapportera
Vi Aune och jag fick spela våra omgångar på den sk. parkeringen
i DM dubbeln.Angående spelstil hur man skickar iväg kulan så är det väl närmast lillen som gäller. Glad Midsommar
Sen är de ju inte utvecklande att spela de flesta tävlingar på fotbollsplan. De är väll bara att spela bättre, de var bara två lag i öppen på DM i Boo och båda lagen gjorde de bra ett brons och Robban.L och Marcus hamna i en grupp med vinnarna och Maria som vann tävlingen i Bajen och de förlorade med minsta marginal. Sen mötte ju Ronny och Bjartan 2 lag från våran serie och vann plus Harkos lag på vägen fram.
Rapportera
Har bara så förbannat svårt att minnas, men njeeeee kan inte minnas att jag mötte någon av Kajutans veteranspelare på seriespelet. Sluta sug åt er, ni spelar ju för fan bra boule. Det beklämmande är att se otekniska pajaslirare i öppna klassen som rullar dank!
Jag kan med lätthet säga att 90% av våra veteraner är mer tekniska än många av dom vi mötte i helgen så fattar inte varför ni går i polemik eller försvarställning?
Tycker ni själva att ni rullar från tårna, hela tiden för hårt men med 18 studs på andra klot så det ändå blir bra, typ aldrig skjuter mm. Synd om ni har den bilden av er själva för så är det ju inte. Jag har inte den bilden av våra vetts, däremot så består 25% av div 3 öppen klass av just det.
Utmaning idag!! Bäst av 5... 150 kr per lag... allt till vinnarna! Någon som kan och törs idag... Tidigast 16:00 mot jag,Marcus o Danne. Svara här
Rapportera