Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kajutan BC KAJBC

Följ

KAJBC

Följ oss för uppdateringar
Följ
Kajutan BC
Boule
KAJBC

Skriv i gästboken

1000 tecken kvar

Gästbok

  • 1 jul 2013 Conny









































    Maria Boule Dagar har arrangerats sedan 1992. Maria Bouleklubbs målsättning med arrangemanget är att sprida boulens sociala potential i den yppersta av alla miljöer. Vi spelar i en park skuggad av lindar i hjärtat av södermalm, där man kan leka sig fram både sportsligt och socialt.

    Småtävlingar med fina priser, skänkta av våra sponsorer, som tex restaurangmiddagar för två, cd-skivor, presentkort på biljardhallen eller årets MBD t-shirt. Dessa småtävlingar pågår under hela dagen fram till sena kvällen. Varje dag kl 18.00 på vardagarna börjar kvällens huvudturnering (anmälan senast kl 17.30). På lör och sön börjar huvudturneringarna kl 14.00. (Anmälan senast kl 13.30). I hvudtävlingarna är priserna en pengapott kryddad med sponsorpriser.

    Det är 20-års jubileum. För att ytterligare krydda arrangemanget kommer det vara gästspelande gastronomikockar från peru och svenska stjärnkockar i restaurangtältet. Det kommer att lagas underbar mat till toner av olika liveband.



    Rapportera

    Rapportera

  • 1 jul 2013 RobbanL

    Är det någon som vet var man hittar info om Maria bouledagar eller som vet när det börjar och slutar?

    Rapportera

    Rapportera

  • 30 jun 2013 RoPe

    Kollade in res. från Varberg idag. Kjells minne bl.a; Sjua Siwan & Majlis tia kom Aune & Björn. Kanske ngt att satsa på nästa år dom verkar ha ett boule-eldorado där nere nu. Massor av tävlingar hela tiden

    Rapportera

    Rapportera

  • 29 jun 2013 RoPe

    Arrangemanget i Stadsparken blev en propagandatävling för sporten. Mycket folk cirkulerade runt i parken samtidigt som det spelades 2 matcher per bana. Propaganda gjorde också Thérése Daniel och Markel Sjöström i sitt vinnande spel. Det är inte utan att de ligger högst på resultatlistorna allt som oftast. Som sommarboende i kommunen (Ängsholmen) borde dom välja KAJ....Bra initiativ Lillen det här kan du få göra om.

    Rapportera

    Rapportera

  • 29 jun 2013 Ronny

    Kullstadrabbningen är nu spelad. I ena semin möttes Markel/Therese vs Tingvall/Kecke. Där vann Markel/Therese. I den andra semin möttes Ronny/Lillen vs Eirand/Packe/Carola. Där vann Ronny/Lillen i en väldigt tight match.
    Finalen vart aldrig någon match. Ronny/Lillen brände nog allt krut i semin medans Therese mata in lägg och Markel sköt som en Fransman o stannade på allt.
    Grattis till team Markel/Therese o ett litet grattis till Ronny/Lillen.

    Rapportera

    Rapportera

  • 29 jun 2013 Ronny

    Ja, samling vid kullstabanorna, vidare beslut tas där av Lillen.

    Rapportera

    Rapportera

  • 29 jun 2013 Fd Sumpan

    För att spara tid vid banflytt och slippa vänta på mig, så kan man med fördel ringa mig på tåget på 0739-59 13 79, så åker jag vidare direkt till svandammen i stället, klurigt va? :)

    Rapportera

    Rapportera

  • 29 jun 2013 lill danne

    Jag har bara en liten fråga, är det samling på kullsta först för att kolla hur många lag vi blir och sedan beger vi oss bort till via eller hamnen om vi är för många lag? Tänkte så att man vet liksom ;)
    tack för mig nu är det bingen som väntar..

    Rapportera

    Rapportera

  • 28 jun 2013 Ronny

    Tagga, tagga. Stämmer bra, satte inte skotten mot herr Lundin (lånade klot) o gör man inte det blir det smörj. Formen har ändå känts god i veckan, going for gold!!

    Rapportera

    Rapportera

  • 28 jun 2013 Håkan

    Lillen!
    Lill-Danne och jag vågade inte det. Vi tyckte det var lite fegt att lira där inför storliret imorgon. Tror att Ronny tyckte lika för han kom ner lite senare till dammen och fick lite puts inför morgondagen.
    Så han är skapligt taggad inför morgondagen!
    Cs imorgon!

    Rapportera

    Rapportera