Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Jäders IF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Jäders IF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Idag var det dags för en rejäl adrenalinkick, när damerna gav sig av till Valla Raceway för att köra den berömda tävlingen Le Mans
Efter något varvs inkörning blev det så dags att starta klockan och varvräkningen.
Det lag med flest körda varv på en timme vinner !!
Enkelt eller hur, bara att köra på det fortaste som går.
Men många små faror lurar på den kniviga banan och det var en del snurrar och turer ut på den omgivande gräsmattan under tävlingen.
Till dessa knivigheter kommer taktiken vid byte av förare som absolut kunde krångla till det och ta lite extra tid.
Trots alla dessa olika riskmoment var hela tävlingen förvånansvärt jämn.
Tre lag slutade på samma antal varv (65) och endast 15 sekunder skiljde då vinnaren från de som kom på andra plats sedan var det ytterligare 12 sekunder ner till plats nummer tre.
I tider av tunga förluster kunde vi idag alla glädjas åt denna intensiva adrenalinkick och det var idel glada miner efter det att körningen var slut.
Banrekordet med denna typ av kart sades vara 40,8 sekunder och dagens snabbaste varv i detta gäng låg på 42,4 sekunder och sattes av lagledaren i ledarlaget utom tävlan.
Här samlade vi bra med energi till fortsättnigen av den ordinarie verksamheten.
En bild säger mer än 1000 ord så kolla in alla härliga bilder.
Södertälje FK (hemma) | 18 okt, 11:00 |
AVSLUTNINGSGALA | 8 nov, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera