Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Uppsala U14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Uppsala U14.
U14
Följ oss för uppdateringarJag håller med och behöver också ta reda på vilka faktorer ni använder för att komma fram till att vilja dem utvalda. Och hur ligger Abdalla till i er skala så att vi förstår vilka utvecklings område vi behöver fokusera på för att få spela nästa gång.
Rapportera
Hej!
Jag var förstod att Vidar inte skulle vara med på matchen pga att han inte har varit med på träningarna särskilt mycket. Så det var enkelt för mig att säga det till honom. Jag förstår att det blir jättesvårt att förklara för de barn som varit med på träningarna som sedan inte får spela match. Det vore bra om vi föräldrar fick vilka faktorer som spelar in för att kunna förklara för barnen. Jag håller med Milos pappa att de blir ledsna och självförtroendet får sig en smäll när andra pratar om det i skolan och barnen själva inte förstår varför de inte får vara med.
Jag håller med! Styr upp rätt och bättre nästa gång. Dessa barn fattar inte " vi tar in det som lyssnat" . För så är det INTE. Ni sårar dem oavsett!
Rapportera
Det svarade inte riktigt min fråga.
Dåligt styrt barnen pratar och deras självförtroende sjunker till botten när andra barn frågar om dom också ska vara med på lördag, så står man där som ett fån.
Vet inte riktigt hur man ska tackla något ni hittat på.
Milo har varit med på alla träningar förutom en,
så vilka faktorer spelar in?
Jag förstår hur ni tänkt men barnen förstår inte det och jag kommer inte säga det till min son.
Jag har en fråga om denna match.
Är det så att resten av barnen som inte blivit utvalda kommer dom spela en annan match?
Lördagen 10/10 är träningen inställd p.g.a. match.
10 stycken blir kallade till denna match.
Kallelse kommer separat till dom som ska spela denna match.
Ingen träning idag. Nu är det bara på lördagar kl. 8-10 i Gränbyskolan!
Rapportera
Vilka som blir kallade till en match kan bero på olika saker, här följer några av de sakerna som vi i föreningen har bett våra ledare att gå efter.
RapporteraTräningsnärvaro
Fokus/koncentration i samband med träning
Hur man beter sig under träningar
Att man lyssnar på tränarna
Hur aktiv man är i träning
Hur hårt man jobbar
Det här är frågor som vi diskuterar på föräldrar mötet inför varje säsong.
Det är snart dags för ett nytt möte (om ca 3-4 veckor) där vi informerar om hur upplägget ser ut för kommande år. Där kan vi diskutera dessa frågor tillsammans med andra frågor som möjligtvis dykt upp under året som gått.
Mvh
Haisem Ismail