Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hagaströms SK Lilla Ungdomsgruppen
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hagaströms SK Lilla Ungdomsgruppen.
Lilla Ungdomsgruppen
Följ oss för uppdateringar
Hej
Här kommer en kort sammanfattning av föräldraträffen inför skridskosäsongen 2025-2026.
1. I år kommer Lilla ungdomsgruppen att bli Ungdomsgruppen. De som var med förra året i Lilla Ungdomsgruppen blir nu Ungdomsgruppen, vi välkomnar naturligtvis fler aktiva att vara med. Skridskoskolan/skrinnarskolan blir som vanligt en grupp och sedan har vi äldsta gruppen.
2. Som de flesta kanske vet kommer vi att gå över till Sportadmin istället för laget. Det kommer att ske under september för skridskosektionen.
3. Träningar, vi kommer att köra igång träningarna onsdag 17/9 kl 18.00 på IP, sedan blir det måndag 18.00 på IP under resten av september/oktober. Torsdag den 10/10 kör vi igång i B-hallen kl 18.40 med uppvärmning sedan isträning (det kan ske förändringar så håller uppdaterade på appen Istider. På lördagar kör vi hela gänget från ungdom till äldsta samtidigt, tiderna kommer att variera.Tränare för Ungdomsgruppen kommer att vara Johan Wimalm, Ingela Svedberg, Fredrik Alm och Pelle Hallberg. Från vecka 45 kommer vi att vara inomhus i gymsalen på måndagar kl 18.00-19.00
3. Läger; Anmäl er så fort som möjligt till Lägret i Edsbyn 3-5 oktober! Vi kommer också att ha ett läger v.44, mer info kommer senare.
4. Tävlingar: för de som vill kommer vi i år att åka på lite fler tävlingar. 6-7 december Sundsvall, 13-14 december Västerås under hösten förutom våra egna tävlingar Julklappsloppet, Mellandagsracet, Åke Hillgren race och Minuten...
5. I september säljer vi New Body för att få intäkter för hyror m.m Du säljer så mycket du kan efter egna förutsättningar. Marlene Björk och Conny Schauman är ansvariga.
6. Vi kommer att lägga ut möjlighet att köpa skridskokläder under september, för beställning senast 10 oktober.
7. Vi erbjuder också att köpa skridskodräkt, det finns dock som vanligt dräkter att låna.
8. Utprovning av skridskor och utlämning kommer att ske tisdag 16/9 på Ip mellan 18-20.
9. Vi behöver hjälp att hitta sponsorer, har du någon. Vi lägger upp dokument som du kan ha med dig som information. TACK!
10. Göran Poussette kommer att vara ansvarig för spolgruppen som ser till att vi får is på IP. Vill du vara med och hjälpa till så hör av dig till honom.
11. Som vanligt kommer vi att ha en funktionörslista som kommer i början på november så att vi kan genomföra tävlingarna på IP. Ni byter med varandra om ni inte kan.
12. Ledar/föräldrautbildning i skridsko. Vi kommer att köra några tillfällen för er föräldrar att lära sig grunderna i skridsko. Första delen blir under lägret i Edsbyn.
Har ni frågor så hör av er till mig.
Pelle 070 2652604
Träning | 3 okt, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera