Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Högalids IF A-lag Herrar IB
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Högalids IF A-lag Herrar IB.
A-lag Herrar IB
Följ oss för uppdateringar
Så är det äntligen dags för premiär för oss i Högalids Herrlag i H2 säsongen 2016/17.
Premiären går av stapeln på Söndag 25/9 19:15 då vi ställs mot Hammarbyhöjden i Västertorpshallen. Matchen är intressant ur flera aspekter, dels så är ju matcherna mot Hammarbyhöjden av derbykaraktär där inget av lagen vill vika ned sig och dels så spelas matchen direkt efter Älvsjös hemmapremiär i H1MS där det i både vårt lag och i Hammarbyhöjden återfinns ett gäng gamla Älvsjöspelare. Detta kanske gör att det stannar kvar lite publik vilket vore roligt. Sedan är det ju Högalids återkomst i H2 efter seriesegern i H3 föregående säsong och det skall bli intressant att se hur slagkraftiga vi är i detta sammanhang.
Förutsättningarna inför premiären skulle kunna ha varit mycket bättre pga hallsituationen i Stockholm där de tiderna vi fått har gjort det väldigt svårt att spela ihop ett lag då många av våra spelare har blivit tvungna att prioritera vissa träningar för att få ihop livspusslet. Det hjälper ju heller inte till att ingen av våra träningar är i en fullstor hall vilket gör att förutsättningarna är helt olika på träningar och matcher.
Trots det så tycker jag att får vi ihop ett tillräckligt slagkraftigt lag för att bli att räkna med i matchen mot Hammarbyhöjden. Frågan är bara hur samspelt laget är efter de gällande förutsättningarna.
Annars kommer jag, som coach, till denna premiär med en positiv känsla i kroppen då vi dels har fått behålla de bärande spelarna från förra säsongen, då vi vann H3S, och dels fått in några riktigt bra nyförvärv som kommer att tillföra massor till laget denna säsong. Givetvis så är H2 betydligt bättre, med mycket bättre motståndare, än H3S men det ser jag bara som en utmaning då det är roligt att spela mot bra lag och då speciellt när man inte känner sig helt chanslös på förhand, vilket jag absolut inte gör mot något lag i serien.
Det skall också bli väldigt roligt att deltaga i "riktiga" innebandymatcher med 3*20 minuter effektiv tid vilket är som en annan värld jämfört med 3*20 rullande tid.
När det gäller målsättningen denna säsong så tror jag att det blir svårt att vara med i toppen där lag som Nacka, Ingarö och Duvbo får gälla som favoriter för avancemang till division 1. Minimummålsättningen för säsongen blir att hålla tre lag bakom sig för att undvika kval eller nedflyttning och etablera sig i H2. Iom att Ekerö och Älta har hoppat av H2 så återstår endast 10 lag i H2 där ett av lagen åker ut direkt och två får kvala.
Vi kommer att behöva allt det stöd som vi kan få denna säsong så kom gärna och stötta oss om Ni kan!
Nog snackat, NU KÖR VI!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera