Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Högalids IF A-lag Herrar IB
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Högalids IF A-lag Herrar IB.
A-lag Herrar IB
Följ oss för uppdateringar
Namn: Kevin Broeng
Position: Back (även Center och Forward)
Nummer: 5
Coachens input:
Kevin är en mycket träningsvillig spelare som verkligen vill bli bättre som innebandyspelare. För mig som coach är han också en mycket viktig spelare i truppen då man, som sagt, dels alltid kan räkna med Kevins närvaro på träningar och matcher och dels för att han har förmågan att spela bra på fler olika positioner. En beskrivning av Kevin som innebandyspelare skulle inte vara fullständig utan att använda ord som resolut och fysisk. Men Kevin har även ett bra spelsinne och ett mycket bra skott som jag verkligen hoppas att han kommer att använda mer denna säsong än förra.
Du har ju spelat ett bra tag nu i Högalid. Vad är det som gör att du trivs bra i laget?
- Framför allt lagsammanhållningen. Sen är det ganska viktigt att man inte behöver åka jättelångt till träningar och matcher.
Berätta lite om din bakgrund som innebandyspelare
- Har spelat innebandy sen jag var 10 år tror jag. Hade ett uppehåll för 4 säsonger sedan men valde att börja spela igen eftersom jag saknade själva tävlingsmomentet.
Vad känner du att du kan bidra med till laget denna säsong?
- Jag hoppas kunna bidra med mycket glädje inom gruppen, på planen vill jag bidra med kämparglöd och fysiskt spel.
Har du något personligt mål för säsongen?
- Mitt personliga mål sedan jag kom tillbaka från mitt uppehåll har varit att hitta tillbaka till den spelare jag var när jag slutade med innebandy.
Vad tror du om den stundande säsongen för Högalids del iom avancemanget till H2? Vad är ett reslistiskt mål för säsongen?
- Det känns kul men väldigt tufft också, spelar vi på topp så har vi chans mot alla lag i serien. Jag tycker att som nykomling är ett realistiskt mål att hålla oss kvar i div 2.
Vem/Vilka i laget kommer motståndarna behöva att hålla ett extra öga på?
- Sebbe (Torkkel) och Ola (Erik Olason), dom känns lite som bröderna Sedin, hittar varandra i sömnen.
Vad tycker du om de nya spelarna som tillkommit till laget? Är det någon/några som sticker ut?
- Det är kul med nya spelare, jag tycker alla bidrar med någonting både på och utanför planen.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera