Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Danmarks IF F2016
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Danmarks IF F2016.
F2016
Följ oss för uppdateringar
Hej alla föräldrar!
Till varje match delas det ut uppgifter till några av de föräldrar vars barn ska spela.
Fikaansvar (hemma) + matchvärd (hemma) + tvättansvar (hemma + borta).
Vi har en Excel-lista där vi fyller i vilka som får ansvar för respektive match för att det ska bli så rättvist som möjligt. Vilka som får ansvar meddelas direkt i matchkallelsen.
För enkelhetens skull kommer här nu en samlad infotext med vad som förväntas vid de olika ansvarsområdena.
TACK för att ni hjälper till!
____________________________________________
FIKAANSVAR (hemma)
Checklista:
1. Ta med 1st termos med kaffe + gärna en mjölk.
2. Ta med ca 15-20 bitar fika/hembakat som också prissätts (rimligtvis 10-20kr/st).
3. Hämta 2st kassar (varor + material + QR-kod) och bord hos Lagförälder-Linda. Stäm av med henne via sms till 070-68 30 554 om lämplig tidpunkt att hämta. Adress: Bergsbrunna villaväg 6b.
4. Ställ iordning för försäljning vid fotbollsplanen samtidigt som laget har samling.
5. Sälj, sälj, sälj!
6. Plocka undan och städa på platsen, samt kör tillbaka det som ska tillbaka till Lagförälder-Linda.
Lagföräldrarna Linda och Christina ansvarar för att ”Fikapåsen” är uppdaterad med t.ex. Festis, kexchoklad, bars, pappmuggar, socker, ev. tetramjölktrianglar och lapp med QR-kod för betalning.
____________________________________________
MATCHVÄRD (hemma)
Kommer på utsatt samlingstid och får en gul väst av oss ledare. Denne har som uppgift att välkomna motståndarlaget, ge information kring parkering, omklädningsrum/toalett samt se till att det är en bra matchmiljö.
Matchvärden ansvarar även för att ta med en extra termos med kaffe till fikaansvarig.
____________________________________________
TVÄTTANSVAR (hemma + borta)
Ta med matchtröjorna hem efter match, tvätta, och lämna sedan tillbaka dem på antingen tisdagsträningen eller torsdagsträningen.
(Iom att vi inte har tillräckligt med tröjor för hela truppen, så att alla kan ha sin egen, behöver vi fortsätta med gemensamt tvättansvar. Vi jobbar dock på att få fler tröjor så att denna punkt kan strykas och att man då enbart behöver ansvara för sitt eget barns matchtröja).
____________________________________________
Generellt gäller, om man får ansvar för någon punkt ovan och INTE har möjlighet att hjälpa till, så måste man själv kolla/byta med annan förälder.
| Sigtuna IF FK F16 Blå (hemma) | 4 jun, 17:45 |
| Bälinge IF F16 (hemma) | 7 jun, 10:00 |
| IK Sirius FK (borta) | 7 jun, 12:35 |
| Träning | 9 jun, 17:50 |
| Träning | 11 jun, 17:50 |
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera