Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Danmarks IF F2012
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Danmarks IF F2012.
F2012
Följ oss för uppdateringar
Hej bästa fotbollsföräldrar,
Här kommer lite allmän information gällande poolspel, matcher och andra aktiviteter. Lite enkla regler och verktyg för att vi tillsammans ska kunna ge era barn en så bra och positiv fotbollsupplevelse.
Anmälan
De flesta anmälningsbara aktiviteter har en deadline. Se till att svara innan den gått ut. Har ni inte svarat ser vi det som ett nej / att ni inte kommer. Vi planerar aktiviteten och upplägg efter antal anmälda. De senaste poolspelen har det dykt upp flertalet icke anmälda tjejer (i grunden jättekul att de vill spela) vilket ställer till det för oss och era döttrar - nu senast hade vi kunnat haft två lag men istället fick tjejerna lite speltid och lång väntan på bänken. Vet ni inte hur ni anmäler er - kontakta en ledare.
Samling
Vi samlas före och efter match (och träning). Samling är lagets tid och föräldrar får vänta på avstånd. Vi arbetar mycket med att man vid samling är koncentrerad, fokuserad, lyssnar samt är tyst när någon annan pratar. Vi kallar detta "första regeln". För att tjejerna skall lyckas med detta måste vi och ni ge dem förutsättninggar för det, och då är "Rätt tid, rätt plats, rätt utrustning", en bra minnesregel:
* Man kommer i god tid. Om någon kommer för sent bryts allas koncentration, det blir oroligt / pratigt och vi tvingas upprepa information som redan meddelats.
* Rätt plats - när det är samling sitter man man med laget, nära och samlat så att man ser och hör information, inte hos föräldrar eller en bit bort. Efter match så samlas vi alltid kort för att gå igenom matchen. För att detta skall gå fort så skall tjejerna inte gå via er - då får alla vänta - utan direkt till samlingen så kan alla några minuter senare göra vad de vill.
* Rätt utrustning - när man kommer till samling är man så klar som möjligt för spel. Skorna är knutna, benskydden på etc, vattenflaskan är fylld, toalettbesök är avklarat och man har ätit. Vi äter inte under samling, varken före eller efter match - det distraherar både den som äter och dem som sitter bredvid.
Under aktiviteten
Under träning så är det viktigt att ni föräldrar står en bit bort. Hur väl man än menar så är det förvirrande för spelarna om det kommer instruktioner och tillrop från alla möjliga håll. Vid träning är det därför vi ledare som instruerar, all annan tid är er.
Vid match hejar och applåderar vi på hela laget - "Heja Danmark, bra Danmark," etc. Personligt riktat beröm får man ta efteråt. Vi ropar givetvis aldrig något negativt, detta gäller såklart även gentemot motståndare och domare.
Hej!
RapporteraTack för bra info och för att ni lär våra barn mycket viktiga saker förutom fotboll😊. Jag kan ställa upp som kassör om ingen annan räckt upp handen
Rapportera
@Linda Schönberg Vi bugar och bockar, kassörsposten är din :-)
RapporteraRapportera