Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Carlstad FC A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Carlstad FC A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Öppnar upp mitt hem för att kolla på Europa leaguefinalen efter träningen. Bjuder på lättare tilltugg så man orkar antingen heja på United eller håna oss som gör det. Då det är ledig dag på torsdag för min del så dricker jag öl, men det är inget tvång för att få delta. Men du bör ta med dig vad du själv vill dricka.
Adressen är Kungsgatan 6D, andra våningen till vänster. Sitter en brittisk flagga bredvid dörren.
Ses på onsdag, peppade på både träning och årets viktigaste fotbollsmatch!
Bra jobbar idag, 8 gubbar och målvakt.
På onsdag kör vi mest tvåmål och slutar så vi hinner se europa legue-finalen.
Vi välkomnar även Gustaf Andersson till Carlstad FC, som i det tysta betalt medlemsavgift och börjat träna.
Rapportera
Hej Grabbar.
Första poängen sen tidigare, första målet i serien gjort nu, på fredag kommer första vinsten. Kanske även första matchen för säsongen med "riktig" målvakt om allt går i lås, då Alexander Manneby förhoppningsvis kommer upp från Skara för att avtackas med chokladask.
Idag kommer en div3-meriterad målis i form av Fredrik Eriksson som behöver lite skott på sig för att komma i matchform. Försök kom så många som möjligt, även ni som är halta och lytta, så ser vi till att få till en kul träning.
Hej Grabbar,
Truppen mot Frippestad 2 ser, i skrivande stund, ut såhär.
Vi samlas megataggade vid Statoil Sundsta 1545 på söndag.
Knutsson
Berg
Rasmus
Kirppu
Lang
Öhrner
Patrik
Libeck
Jonathan
Jonas E
Alexander
Danne
Simon
Crull
Följande spelare är kan eventuellt ansluta:
Ehsan
Christian
Manneby
Om alla ovan herrar kan så förpassas Crull till läktaren.
Nästa vecka hoppas jag på 15 på varje träning. Vi kommer ha en målvakt att skjuta på då. Vi var 10 i onsdags, förvisso endel skadade etc, men det gränsar till halv-B.
Hej! kommer inte på träningen ikväll, har fult upp med annat och ska försöka få så mycket plugg klart som möjligt så jag kan medverka i helgen! Kör hårt!
Rapportera
Bra initiativ Jonas, vi får nämna det på onsdag också, för dom unga som bara har snapchat. Jag kan tyvärr inte delta, men det blir ett ypperligt tillfälle att snacka skit om tränarn.
RapporteraRobin Nyzell visade offensiva takter idag, 27 mål på tvåmålsspelet. Men så gjorde han också 68 mål under en juniorsäsong, svensk rekord.