Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Carlstad FC A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Carlstad FC A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Tack, Lang! Tittade faktiskt på 35:an men funderar ändå på att köra på 235 eftersom man får både gps och det där ryska golnass på den. Kanske är tveksamt om det är värt den extra slanten...
Rapportera
Garmin Forerunner 35 är en enkel och prisvärd klocka, Joel. För oss som inte är riktigt lika nördiga när det gäller statistik och kalenderbitning ;)
Rapportera
Tack för info, Denis! Får nog bli en Garmin. För att inte demoralisera truppen vill jag nämna att min missade träning berodde på familjesituationen och inte på (Gud förbjude) lättja.
Rapportera
Joel, jag tycker att appen hos Garmin är bättre. Kan visa dig vid tillfälle.
Vill nog säga att Garmin är strått vassare i det mesta (det jag har haft och jämfört är Suunto Ambir 2R och min nuvarande Garmin Forerunner 630).
Följande trupp spelar ikväll på Ilanda IP:
Nille
Linus
Arvid
Anton
Jutyar
Simon
Rasmus
Libeck
Mike
Patrik
Denis
Honar
Lannö
Danne
Aram (sen ankomst)
Olsäter (sen ankomst)
Coach Crull coachar.
Kickoff 2030.
Blir nog mest löpning, ev lite cykel men det är inte högprioriterat. Jag skulle värdesätta tydlig display och enkelt handhavande samt pålitlig gps(är trött på Runkeeper som ofta ballar ur vad gäller löphastigheten). Statistik är kul men jag värderar enkelhet, både på klocka och ev app, högre.
Rapportera
@Joel, detta är högst personligt. Jag har kört på Suunto i flera år, men nu när det var dags att uppgradera gick jag över till Garmin. Jag tycker att Garmin har mer statistik, och om du är intresserad av statistik och siffror så är Garmin strått vassare. (min åsikt ska tilläggas :) ) Är det för ren löpning eller ska du ha den till annat också?
Rapportera
Mäster Kirppu! Och jag som trodde att din fina form berodde på att du börjat snusa igen😉.Hade också tänkt träna men av olika anledningar slutade kvällen med godis framför TV:n.
På tal om kilometrar: ni är ju flers löp- och prylintresserade här på gästboken. Tänkte skaffa en gps-klocka och undrar om man ska satsa på Suunto eller Garmin?
Jag har slängt trunken i bagaget på bilen och orkar inte räkna strumporna, så här i efterhand. Men, jag noterade att det är jämna par, eftersom jag omsorgsfullt knöt samman L & R och att det gick jämt ut.
Jag fick ett genrep inför morgondagens match, via träning, tillsammans med Honar, Linus, Mike, Anton och Emil. Jag rörde mig totalt 6,38 km och satte sprätt på ca 850 kcal (1h 15min). Häri finner man svaret på varför jag har så läcker kropp fastän jag fyller 43 år i oktober. Ja, givetvis anledningen till varför jag orkar spela 90 minuter match och ta en och annan destruktiv löpning mot motståndarnas unga anfallare. "Practise makes perfect"
Jag har kört Suunto jämt. Självklart - eftersom det är ett finskt fabrikat. Jag föredrar Suunto i mångt och mycket. Henkeman har trilskats med Garmin i 10 år och statistiken har inte gjort honom det minsta bättre på att springa. Vi brukar stå och trampa 10 minuter innan hans armbandsur ens finner en Satellit. Faktum är att Garmin Fenix (eldfågel) mest har lyckats med att pensionera karlen från fotbollen, fastän han är lite yngre än mig och packar en brandmannakropp. Min Ambit 3 Peak är t ex utrustad med repfritt saffirglas för hårdare bud ute i fjäll- och skogsmark. Dessutom är gps:n mer precis eftersom gps-positionen korrelerar med lufttrycksbarometer för rörelser i Y-led, kompromisslöst Slutligen: Massiv batteritid i jämförelse med ordinarie sportklockor på konsumentnivå. Jag har en felfri digital träningsdagbok som täcker de senaste 4 åren. Typ 850 pass. Hur än smaken faller, så köp ingen produkt under 3 lakan, Joel. Vi ses nästa vecka.
Rapportera