Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Carlstad FC A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Carlstad FC A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Jag har tämligen känslig högerfot, Langen. Så "fötter" är det inte fråga om.
Klasmossen är länets snabbaste elvamannayta, så det gäller att ta bollen före studs. Den är stenhård och alla gamla plastceller har spolats bort för att nötas sönder, under approximativt 150 år, och bilda mikroplaster i grundvattnet för flera generationer framåt. Men, fotboll är här och nu, så miljöaspekterna är, så att säga, subordnade det aktuella sammanhanget. Det är premiär och planvalet talar för målfest. Vi öppnar sannolikt med en riktig säsongsklassiker i vilken de sista 25 minuterna handlar om att alla ska få ha gjort mål före slutsignalen.
Trodde bara det var Kippan och Mange som hade känsliga fötter i truppen!
RapporteraMatchen spelas söndag 1715 på klasmossens ip. Vi behöver byta om på mariebergs ip. Mer info kommer. Truppen spikas under dagen.
RapporteraDet har du väldigt rätt i, jag sitter och sveper kopp efter kopp med te för att vara redo tills den stora dagen!
RapporteraSimon fick västar ock koner. Nog får han stå ut med Västerstrands IP om så blir. Hellre ömma fötter än inställd premiär. Jag har längtat sedan oktober 2017.
RapporteraÖnskemål om alla planer förutom Västerstrand, trampdynorna fortfarande förstörda därifrån!
Rapportera
Gamla tider i all ära. Nu är det nya tider och en säsongspremiär, dessutom.
Jag vill lyfta fram viss oro vad beträffar rådande väder- och planförhållanden.
Borde vi inte boka in en konstgräsplan till premiären, med tanke på hur risig hemmabanan är och förmodligen kommer att vara i och med nederbörd? Ska vi spela på en blaskig leråker så blir det i a f inga 11 mål gjorda på 90 minuter.
Observera att jag har tagit "Denis Klassiska Jinxning" till en helt ny nivå.
Rapportera