Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bullermyrens IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bullermyrens IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Lägg ner snacket!!
Ni är för dålig för er serien! Att bara vinna 2 av typ 20 matcher säger allt, u-lag eller inte! Ni kommer att bli sist i denna serie så då är detta snack onödigt! Hoppas inte att de andra skitlagen heller klarar sig kvar om u-lagen drar sig ur.
Ja jävlar ja :) Fixar det ikväll. Nyss hemkommen från jobbet så måste varva ner lite och komma in the mood
RapporteraEn tabell ljuger väl aldrig.....13 poäng ja det innebär femman, ganska enkelt.
RapporteraKan man inte i Dalkurd göra som Hammarby gjort och skaffat ett utvecklingslag som är en egen förening? Alltså som gör att båda lagen kan spela i samma divison? Har för mig att dom kan ta spelare från vardera lag till varandra ganska öppet. Tror nog att Dalkurds U-lagsspelare hellre hade spelat div.3. Men detta är ju ingen lösning för andra lag iofs, men om vi nu ska diskutera Dalkurd som nu ändå är ett "elitlag". Jag förstår inte hur U-lagsspelare går med på att spela i fyran som är en för låg nivå för att dom ska kunna utvecklas och kunna ta en plats i A-laget.
Rapportera
Det finns 86 lag i Dalarnas seriesystem på herrsidan i år.
Av dessa är 28 lag U-lag + att 1 är ett "sammanslaget U-lag" av Dala-Järna och Hulån, så vi kan säga att det finns 29 U-lag.
Snabbt räknat blir det 58 lag kvar om vi tar bort U-lagen.
Med enbart A-lag kan vi i Dalarna inte ens fylla ut hela 4an, båda 5orna och alla 3 div 6 serier.
Om vi har kvar fyran och femmorna som det är idag finns det 26 lag kvar att underhålla i division 6. 8+8+9 eventuellt.
Men då är frågan om det är så vi vill ha det?
Med det hela ingår LÄNGRE resor vilket KOSTAR mer för klubbarna.
Sen vill jag få förklarat för mig vart spelare som sitter på bänken i Dalkurd, Falu FK, Korsnäs, KIK osv och även alla andra klubbar som vill ha större trupper än 16 st ska få matchträning?
För det kan ju inte vara meningen att man skickar alla på bänken till en annan klubb eller bara har trupper på 16 man?
Det finns fram och baksidor med allt, i detta spektakel angående U-lag så ser jag personligen att baksidan är betydligt större med att "kasta ut" U-lagen än vad det positiva i det hela är.
Sen kan ni även ta reda på vart folk i "små hålor" som Husby och liknande ska spela fotboll nånstans när dom inte platsar i A-laget? Kan tänka mig att en hel del "hålor" inte har plats för två klubbar med varsit A-lag i.
Visst kan man ha U-lagsserier men hur fan ska det se ut när Dalkurds eller Falu FKs U-lag lirar mot ex. Islingbys eller Svärdsjös U-lag? Det ger ju inget för någon av lagen...matcher som slutar typ 15-0 är ju väldigt utvecklande för fotbollen...
Även problen i södra div 6, där U-lag kan avgöra serien. Säter U vann över Vika, för att sedan lämna WO mot Stora Tuna. Och Stora Tuna möter Krylbo U i sista omgången, som har match samtidigt som Krylbo A, så de får kanske en till WO seger?
Rapportera
Alla bör väl tänka på att u-lagens vara eller icke vara i div4 inte bara påverkar nu i slutet av serien utan har isf gjort det hela året. Vare sig det är i början eller slutet så är det olika u-lag som ställs på pappret. Kanske var det Dalkurd U:s första match i år som avgjorde denna serie osv osv. Stirra er inte blinda på dom sista 3 matcherna på säsongen.
Sen går det inte att skylla på någon match hit och dit, man är i botten av en större anledning...
Om Dalkurd U och Falun U och alla u-lag i alla serier finns det en chans att ni klarar er kvar :/
Rapportera
älske dalkurd
Rapportera