Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Älghults IF Fotbollen
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Älghults IF Fotbollen.
Fotbollen
Följ oss för uppdateringarErik jag Conny och Andreas är i kalmar av spelarna. Nille e skadad. Men om ni kommer överens med varandra så går ju det. Men ni måste ha kortet också för att komma in i hallen.
RapporteraMen finns det nått intresse av att träna i Lenhovda på lördag (28/11), det är väl fortfarande en tid bokad? Känns ju som vi skulle klara det utan tränare, Jag är i alla fall sugen. Räcker ju med 10 pers!
RapporteraFör egen del så ger inte grusträning den här tiden på säsongen mig något. Det är inte försäsong och inte under säsong. Det är eftersäsong. För att en eftersäsong ska locka mig till att träna måste det vara roligt och lättsamt. Därför föredrar jag sporthallen. Behagligare klimat inomhus också. Pina sig i skitväder ska man göra utomhus efter årsskiftet.
Rapporterahåller m robban, kondition kan man träna på eljusspåret och inomhus e bra i passningsträning. vi behöver inte slå inlägg o sånt på nån stor grusplan. fast e det så fint väder som i lördags o möjlighet till att träna på gräs finns så låter det som ett alternativ.
Rapportera
Är det sånt väder som det var i Lördags ser jag det som ett alternativ att spela på gräs. Annars tycker jag man ska vara inomhus, i alla fall innan nyår. Efter det är det ju en annan femma, då ska man ju träna kondition (grus, elljusspår). Sen är det faktiskt ganska nyttigt för Älghult att spela inomhus och "finslipa" lite på att slå en passning till rätt adress på lite mindre ytor.
Ha det!!
Dom som var på mötet var överens om att vi skulle träna ute så länge det inte blev kallare och att vi i så fall skulle ta ställning till om vi skulle träna inomhus. Det var så jag uppfattade det iallafall och det kan vara förklaringen till varför det blir utomhus istället för inomhus.
Rapporterasluta att gnälla det är alltid bättre att träna ute och det är väl en sån inställning man ska ha och försöka vinna varje match så ta er i kragen och bit ihop för ni har en stor chans att spela bra fotboll så lite mindre gnäll och mer vilja blir det roligt att gå och titta på älghult igen
Rapportera
Jag bokade hallen t om 19/12.
28/12 som det står på första sidan, vet jag inte vad det gäller. För hallen varken är eller har varit bokad den dagen...
jamen hallå jonny.det är verkligen ingen som har sagt att vi skall vara ute om det är dåligt väder och det ser man ju rätt snabbt om man tittar på smhi.vi har sagt som det var nu i lördas strålande väder så kunde vi ju spela på gräs ocg så gjorde vi inte grus.så tar det lite lugnt med var ni skriver istället.det år skall vi ha en positiv anda så börja inte med det negativa alleredan.TÄNK POSITIVT
Rapportera