Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Adolfsbergs IK P17
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Adolfsbergs IK P17.
P17
Följ oss för uppdateringar
Följande bemanning gäller kvalomgången till AIF-cupen, som spelas lördagen den 3 januari.
Vi har fått i uppgift att bemanna två funktioner: spelaringången och stora kiosken.
Spelaringången bemannas av 1–2 spelare per pass. Stora kiosken bemannas av spelare, med föräldrar som finns som stöd i bakgrunden – både i kioskarbetet och som stöd för killarna vid spelaringången om det uppstår frågor. Syftet är att killarna ska få arbeta tillsammans, ta ansvar och samarbeta.
Planeringen bygger på att flera spelare är schemalagda samtidigt. Det är dels för att kunna avlösa varandra och göra arbetet roligare, dels för att det vid vissa tillfällen kan behövas extra händer. Är det lungt eller bristfället med arbetsuppgifter så kan respektive föräldrar par ta beslut att skicka hem spelare i förtid. Dock så måste föräldrarna vara kvar utifrån ansvarroll.
De spelare som inte är uttagna i schemat fungerar som reserver. Om det skulle visa sig att det inte blir något arbete för reserverna just denna gång, vill vi redan nu informera om att laget kommer att ha flera kommande aktiviteter där vi behöver ställa upp och arbeta, bland annat vid spelaringången.
Fördelning av pass:
Spelaringången
07:45–11:00
Alex, Edgar, Theo H, Younis
Stora kiosken
07:45–11:00
Oscar + förälder, Elliot + förälder, Sixten, Emil, Vincent
11:00–14:30
Wilhelm + förälder, Hugo Kl + förälder, Nils, Tage, Affe
14:30–stängning (ca 18:00)
Oliver + förälder, Agust + förälder, William, Abhik, Erik
Har ni frågor kontakta Jonas Renner.
| LF Cupen | 9 jan |
| LF Cupen - Uttaget lag | 9 jan, 16:00 |
| Oskarshamns AIK (hemma) | 10 jan, 11:40 |
| Värnamo Södra FF (borta) | 10 jan, 15:00 |
| Östers IF 2 (borta) | 11 jan, 11:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera