Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Wrigstad IBK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Wrigstad IBK.
WRIGSTAD IBK
Följ oss för uppdateringar
På fredagen den 13/12 begravdes vår avlidne vän och spelare Martin Lundkvist, i Vallsjö Kyrkan i Sävsjö. Ulf Winter gjorde begravningsakten ljus och vacker, och lämnade nog inte ett enda öga torrt. Det var fantastiskt att se så mycket folk ta farväl , av denne underbara kille som alldeles för tidigt lämnade jordelivet.
Under kvällen spelades matchen mot Kvillsfors, i vilken S/W tog en skön 6-5 seger. Matchens stora behållning var broder Benny Lundkvist stora leende efter att han satt 4-2 bollen bakom målvakten i Kvillsfors. Innan matchen höll Tommy Gunnarsson ett minnestal och en tystminut hölls för att hedra Martin. I samband med detta överlämnades en Djurgårdens IF tröja till famijen, som Charles Berglund Sportchef i Djurgårdens IF ordnat fram som minnesgåva efter att vår egen Daniel Wink kontaktat honom. (Härligt fin tanke Danne)
Stort tack alla ni över 350 personer som fanns på läktarna och gjorde matchen minnesvärd för alla, och vi tror att alla gick ifrån hallen med både det ena och andra trevliga lilla minne, sorgen till trots. Nr 19 alltid oavsett.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera