Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Westerviks BS
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Westerviks BS.
Westerviks BS
Följ oss för uppdateringar
Det är något av en hausse i deltagande på Westerviks Boule Sällskaps KM 2025!
När årets KM i klassen Öppen Singel spelades måndagen 19 maj var hela 30 medlemmar anmälda till spel!
Så många har det aldrig varit tidigare och föreningen har en positiv trend vad gäller deltagande i våra KM/tävlingar!
Upplägget på årets KM var gruppspel, 1-an i varje grupp och de två bästa 2-orna spelade vidare i kvartfinalerna.
Vidare från grupperna gick följande 1-or:
Tomas Ljunghdahl,Leif Schenell, Bertil Nilsson, Per-Arne Rångeby, Per-Olof Bjerkhaug och Sam Andersson.
Som en av bästa 2-or gick Lars Zeed vidare, men, det fordrades särspel mellan Bo Eriksson och Britt-Marie Karlsson för att utse den andra bästa 2-an.
Båda spelana hade samma antal vinster/förluster, samma klotdiff och samma inspelade egna poäng!
För att inte behöva lotta in en av spelarna, beslutades om särspel och här vann Britt-Marie Karlsson!
Kvartsfinalerna spelades mellan:
Leif Schenell vs Per-Arne Rångeby 13-10
Sam Andersson vs Per-Olof Bjerkhaug 13-5
Bertil Nilsson vs Tomas Ljungdahl 5-13
Lars Zeed vs Britt-Marie Karlsson 3-13
Semifinalerna spelades således mellan dessa och med följande resultat:
Leif Schenell vs Sam Andersson 13-12
Tomas Ljunghdahl vs Britt-Marie Karlsson 9-13
I finalen möttes Britt-Marie Karlsson och Leif Schenell......
Innan finalens resultat redovisas måste ändå kvinnan för dagen, Britt-Marie Karlsson äras för den prestation hon gör!
Med 3 vinster och 1 förlust(med 13-12) +17 klotdiff blir Britt-Marie 2-a i sin grupp, går sedan vidare till kvartsfinalen efter särspel mot Bo Eriksson.
För att få bilden av Britt-Maries prestation, är att hon går till final i KM Öppen Singel efter vinst mot följande spelare:
Vinst vs Ove Öhrling med 13-1, vs Kerstin DiMeo med 12-11, vs Lars-Åke Sandberg med 13-8.
Vinst i kvartsfinalen vs Lars Zeed med 13-3, vinst i semifinalen vs Tomas Ljungdahl med 13-9.
Så här långt i årets KM är det Britt-Marie Karlsson som är vinnare! En riktigt imponerande prestation!
Att sedan Leif Schenell vann finalen med 13-4, det är en helt annan sak, som Leif ska ha allas våra grattis för!
För sin prestation uppvaktade tävlingskommittén Leif Schenell med vackra rosor!
Tävlingskommittén tackar föreningens medlemmar som med bravur genomför detta KM! Välspelade matcher, spännande matcher, matcher med otippade vinnare och lite" tappa-hakan-matcher".
Tack till Bernt Kedfors som tog ansvaret för att köket fungerade med kaffe, korv och mackor!
Tävlingskommittén
Den femte omgången i Tjustserien | 4 jun, 10:00 |
Träning | 5 jun, 15:00 |
Träning | 5 jun, 16:00 |
Träningstid | 6 jun, 10:00 |
Träningstid! | 9 jun, 10:00 |
Stort Grattis Leffan och Stort Grattis till Britt-Marie
RapporteraRapportera
Stort grattis till finalisterna
RapporteraRapportera
Grattis till finalisterna. En härlig dag och en mycket fin tävling
RapporteraRapportera
Grattis 👏
RapporteraRapportera
Grattis till fint spel
RapporteraRapportera
Grattis till segern.
RapporteraRapportera