Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Waggeryds IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Waggeryds IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Jul och nyår har kommit och gått vilket gjort att vi nu närmar oss den mest intressanta tiden av året. Som dom flesta redan vet så blev det tyvärr en degradering för "Eleganterna" efter tre säsonger i division 3. I år är det spel i division 4 som gäller och i dagarna kom första serieförslaget från förbundet. Förutom att vi fått ett första utkast på hur serien eventuellt kommer att se ut så har "Eleganterna" nu börjat komma igång med träningen på allvar efter att ha haft ett lite längre uppehåll. Efter en extremt turbulent försäsong förra året så har det i år varit betydligt lugnare om man ser till truppen vilket givietvis är extremt positivt då vi i ledarstaben kan fortsätta att utveckla och bygga på grunden vi lade förra säsongen. Under kommande vecka kommer det att komma en lite mer utförlig artikel om hur läget i laget ser ut.
Blickarna riktar vi istället mot serieförslaget som ligger på bordet vilket alltid är intressant när det väl börjar dyka upp och där ser man bland annat gamla antagonister såsom Värnamo Södra, Bredaryd-Lanna samt Vrigstad. Här följer en komplett lista på förslaget som förbundet skickat ut.
Bakeryds SK
Bredaryd Lanna IK
Gnosjö IF
Hovslätts IK
Kulltorps GoIF
Råslätts SK
Smålandstenar GoIF
Sävsjö FF
Tabergs SK
Waggeryds IK
Vrigstads IF
Värnamo Södra FF
Samtliga lag i serien är kända sedan innan och det ska bli väldigt intressant att se hur årets upplaga av "De Vita Eleganterna" kommer att stå sig mot motståndet i regionen. Som sagt så har laget börjat takta upp träningen och även här kommer vi att lägga ut en liten artikel framöver om lite där vi även kommer att ta pulsen på Coacherna för att få deras tankar inför stundande utmaningar. Så håll utkik på hemsidan, facebook och instagram för uppdateringar.
//Berra over and out!
| Träning | 11 maj, 18:20 |
| Träning | 12 maj, 18:20 |
| Träning | 14 maj, 18:20 |
| IF Hallby FK (hemma) | 15 maj, 19:00 |
| Träning | 18 maj, 18:20 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera