Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Waggeryds IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Waggeryds IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Då har det blivit dags för en sista batalj anno säsongen 2022 och detta är mot Göteborgs FF hemma på IP. En match där båda lagen slåss om en eventuell direktplats upp till division 3, beroende givetvis helt på hur det går i matchen mellan Skara-Kinna. För "Eleganterna" så är det endast vinst som gäller och trots att vi har lite manfall i laget så är "näste man upp" mentaliteten på topp och vi kommer att ställa ett slagkraftigt lag på planen. Coach Thomas, Coach Morgan och Coach Böna* har valt att plocka ut följande trupp till morgondagens match.
Tobias "Tobbe" Lundgren
Hashem Haidari
Anton "Skallen" Åkerhag
Jonathan "Jonte G" Gustavsson
Miroslav "Micki" Juric
Tim "Karate Kid" Björnberg
Christofer "Kicken" Frisenette-Fich
Wille Edberg
Ayman Abdi
Sebastian "Sebbe" Andersson
Emil "Släggan" Johansson
Leo "Glutus Maximus" Babic
Sebastian "Skuggan" Nilsson
Alex Björnberg
Jonathan "Jonte" Johansson
Myhedin "Mojje" Hoxha
Jonathan "Tummen" Sandin
Jakob Kebede
Som ni märker så saknas vissa spelare men vi har även fått ett oväntat tillskott i form av Sebbe Andersson som återigen kommer att beträda IP i den vita skruden. Nu är det som sagt den allra sista matchen för säsongen 2022 vilket vi nu hoppas kan göra att samtliga i laget verkligen krämar ur det allra sista som finns i tanken och på så vis avsluta kvalet snyggt med en seger. Förutom detta så hoppas vi givetvis på en bra uppslutning från publiken för att ytterliggare hjälpa oss på traven. Matchen går av stapeln imorgon (22/10) klockan 14:00, väl mött på IP.
Forza WIK!
//Berra over and out!
| Träning | 11 maj, 18:20 |
| Träning | 12 maj, 18:20 |
| Träning | 14 maj, 18:20 |
| IF Hallby FK (hemma) | 15 maj, 19:00 |
| Träning | 18 maj, 18:20 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera