Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Waggeryds IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Waggeryds IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Med knappa tre timmar kvar till matchstart är det nu hög tid att ge er en snabb summering av läget. I och med förlusten i förra matchen mot Hestrafors så sklijer det nu endast 1 poäng mellan "Eleganterna" och Hestrafors som just nu ligger på negativ kvalplats. Idag ställs "Eleganterna" mot Ulricehamn hemma på IP och precis som för våran del så är Ulricehamn i desperat behov av poäng för att ha en fortsatt möjlighet att ta sig upp över nedflyttningsplats. Första matchen mellan lagen var en tät och tuff drabbning där "Eleganterna" efter många om och men lyckades knipa segern med 0-1. Inför dagens match har Coach Thomas, Coach Morgan och Coach Böna valt att plocka ut följande lag.
Tobias "Tobbe" Lundgren
Hashem Haidari
Anton "Skallen" Åkerhag
Jonathan "Jonte G" Gustavsson
Tim "Karate Kid" Björnberg
Christofer "Kicken" Frisenette-Fich
Viktor "Tjommen" Lipovac
Ayman Abdi
Gustav Mattlin
Leo "Glutus Maximus" Babic
Sebastian "Skuggan" Nilsson
Alex Björnberg
Jonathan "Jonte" Johansson
Myhedin "Mojje" Hoxha
Jonathan "Tummen" Sandin
William "Generalen" Andersson
Jakob Kebede
Det är nu hög tid att vända den negativa trenden vi varit inne i. Vi ställer idag upp med ett starkt lag och förhoppningsvis kommer vi kunna ge Ulricehamn en rejäl kamp om poängen hemma på IP. Med detta sagt så vill vi hälsa er varmt välkomna bort till IP för att hjälpa oss i jakten på nya poäng. Matchstart idag är klockan 14:00.
Forza WIK!
//Berra over and out!
| Träning | 11 maj, 18:20 |
| Träning | 12 maj, 18:20 |
| Träning | 14 maj, 18:20 |
| IF Hallby FK (hemma) | 15 maj, 19:00 |
| Träning | 18 maj, 18:20 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera