Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Waggeryds IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Waggeryds IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Stärkta med en seger i förra matchen så rullar nu "De Vita Eleganterna" iväg till Ulricehamn för nästa utmaning. Vi ställs mot ett Ulricehamn som vi mötte under försäsongen där det blev förlust på hemmaplan med 0-2. Ulricehamn är ett lag som spelar med fart och rörelse i sitt anfallsspel något som vi hade lite bekymmer med när vi mötte dom senast. Nu är det dock nya förutsättningar och båda lagen har hunnit med att spela fyra matcher i serien, något som vi hoppas kunna gynna "Eleganterna". Precis som inför dom tidigare matcherna i serien så tvingas Coach Thomas, Coach Morgan och Coach Böna till lite förändringar i truppen då vi av olika anledningar har lite folk borta. Inför matchen har man därför valt att plocka ut följande trupp.
Tobias "Tobbe" Lundgren
Hashem Haidari
Anton Åkerhag
Christofer "Kicken" Frisenette-Fich
Viktor "Tjomen" Lipovac
Melker Dane Johansson
Gustav Mattlin
Emil "Släggan" Johansson
Leo "Glutus Maximus" Babic
Albin Sandberg
Zakarias "Zaka" Råvik
Alex Björnberg
Jonathan "Jonte" Johansson
Myhedin "Mojje" Hoxha
Jonathan "Tummen" Sandin
William "Generalen" Andersson
Haki Veseli
Något som kommer att bli viktigt för "Eleganterna" i denna matchen är att försöka stänga till på mittfältet så att vi kan förhindra så många av Ulricehmans snabba omställningar som möjligt. Trenden för "Eleganterna" har varit lite upp och ner i inledningen av serien, så nu hoppas vi på att kunna kriga till oss poäng som kommer vara oerhört viktiga mot slutet av säsongen. Ulricehamn är som sagt ett lag som vi mött tidigare i år och vi har lite revansch att utkräva. Matchen spelas på Lassalyckan i Ulricehamn och startar klockan 14:00 imorgon (lördag) men uppladdningen för våran del börjar redan nu så att vi är taggade och på tårna när matchen väl drar igång.
Forza WIK!
//Berra over and out!
| Träning | 14 maj, 18:20 |
| IF Hallby FK (hemma) | 15 maj, 19:00 |
| Träning | 18 maj, 18:20 |
| Träning | 19 maj, 18:20 |
| Träning | 21 maj, 18:20 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera