Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Waggeryds IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Waggeryds IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Första träningsmatchen är spelad och det började allt annat än bra. I alla fall om man ser till matchens första 10 minuter där vi var oerhört virriga och Vrigstad kunde även brunka in 1-0 redan i matchens 5:e minut. Målet blev som en väckarklocka för Eleganterna och efter att vi kommit ur den inledande chocken så var det inget snack om att vi var det bättre laget. Detta var inte bara första träningsmatchen, utan det var även första matchen med ett helt nytt spelsystem och det såg väldigt lovande ut. Vi började mer och mer hitta rätt i positionerna i takt med att vi tog över spelet och började även skapa ett antal riktigt farliga chanser offensivt. Kvitteringen skulle dock dröja fram till 20:e minuten. Efter att Robo slagit en bra frispark så höll sig Jonte framme och kunde raka in returen fram till 1-1. Trots att vi hade mer bollinnehav så lyckades ändå Vrigstad att freda sig bra och lyckades alltsom oftast rensa undan bollarna från farligt område. Tillslut skulle vi dock få in ledningsmålet och även denna gången så låg var Robo inblandad. Med en fin löpning på högerkanten så kan Robo ta sig fram och slå in bollen i mitten till Sebbe
som med ett välplacerat avslut skickar in bollen till 1-2. Målet kom i 44:e minuten och det stod sig halvleken ut.
Starten på 2:a halvlek såg likadan ut som slutet av 1:a halvlek med att Eleganterna fortsatte ha ett bra grepp om matchen. Denna gången var det även Eleganterna som kom att göra första målet i halvleken och detta skulle komma på straff. Efter att Antony blivit nerdragen i straffområdet så tog Robo på sig att slå straffen och kunde enkelt placera in bollen fram till 1-3. Målet kom i 55:e minuten och endast 3 minuter höll sig Robo framme igen och kunde brunka in 1-4. Med 2 tidiga mål i baken i inledningen av 2:a halvleken så började Vrigstad tappa modet lite och vi kunde fortsätta trumma på och skapa målchanser. Nästa mål gjordes sedan i 65:e minuten och det var Jonte som slog en fin boll till Eddie som rann igenom och stänkte in 1-5. Slutresultatet spikades sedan i 67:e minuten när Triffan knorrade in en frispark som innebar 1-6. Sista dryga 25 minuterna så försökte vi hålla uppe spelet, men en kombination av en komfortabel ledning samt att ganska många började bli trötta gjorde att vi föll ner lite och kunde inte behålla riktigt samma fokus i spelet. Trots detta så var det aldrig någon fara för fler baklängesmål, utan vi kunde hålla undan och vinna tillslut med 1-6.
Sett till hela matchen så får man väl säga att det var en godkänd insats. Det blev en komfortabel seger trots att vi inte var på banan under matchens första 10 minuter. För våran del så var det första matchen för säsongen, och detta märktes framför allt mot slutet av matchen när orken började tryta lite. Något som var positivt att se var att vi verkar adaptera det nya spelsystemet relativt bra, även om det finns förbättringar att göra även där. Nu får vi några dagars vila innan det är dags för nästa match. I nästa match kommer vi att ställas mot IF Hallby och det kommer
garanterat att bli tuffare motstånd än vi fick mot Vrigstad. Matchen kommer att spelas på tisdag (10/3) hemma på konstgräset, så nu gäller det att ta vara på den lilla vilan vi får så att vi är redo för nästa drabbning.
//Berra over and out!
| Träning | 21 maj, 18:20 |
| Smålandsstenars GOIF (borta) | 22 maj, 19:00 |
| Träning | 25 maj, 18:20 |
| Träning | 26 maj, 18:20 |
| Träning | 28 maj, 18:20 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera