Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Waggeryds IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Waggeryds IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Nu är vi äntligen där och det är nu bara ett par timmar till avspark. Detta är något laget kämpat för hela säsongen. Idag mina vänner drar nämligen äntligen kvalet till division 3 igång. Vi kommer att börja denna enkelserie med att möta det enda division 3-laget i serien nämligen Glömminge IF. Glömminge IF är liksom dom 2 andra lagen i serien en helt ny bekantskap för våran del. Laget huserar i vanliga fall på Öland men har idag den stora äran att få åka till Vaggeryds IP för ett möte med "De Vita Eleganterna". Det har varit bra fart på tränignarna under veckan och det märks att grabbarna är taggade inför stundande kval. Läget i laget ser även det bra ut inför dagens match och det är det bådar gott att dom flesta är tillgängliga inför kvalet. Så inför dagens match har Coach Tolle och Ass. Coach Anders tagit ut följande lag.
Teofil Johansson
Anton Åkerhag
Johan "JD" Dalros
Simon Lemke
Benit-Parfait Rugira
Joel "Jolle" Storck
Filip "Fille" Lipovac
Mattias Isaksson
Sasa Milojevic
Jonah Kibirige
Sebastian "Holma" Holmström
Jonathan Johansson
Sebastian "Sebbe" Andersson
William "Wille" Andersson
Robert "Robocop" Glavas
Jacob Stork
Edwin "Eddie" Forsman
Mikael "Micke P" Petersson
Som ni ser så ställer vi denna gången upp med en 18-man stark trupp och det har att göra med lite nya regler i kavlet. I och med att det är kval upp till Division 3 så är det deras regler som gäller. Man får således ha med 18 gubbar till match istället för 16. Men man får dock endast göra 3 byten under hela matchen och inte "bandybyten" som vi har kunnat göra under serien. Det här ska bli riktigt jävla skoj (ursäkta ordvalet). Hoppas nu att samtliga är lika taggade som jag är så ska vi visa Glömminge vart skåpet ska stå idag.
FORZA WIK!!!
//Berra over and out!
| Träning | 8 jun, 18:20 |
| Träning | 9 jun, 18:20 |
| Träning | 11 jun, 18:20 |
| Norrahammars IK (hemma) | 11 jun, 19:00 |
| Träning | 15 jun, 18:20 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera