Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Waggeryds IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Waggeryds IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Såja, då sitter man här igen efter att ha avverkat ytterliggare 1 arbetsvecka. När man väl gjort dagens alla sysslor så inser man att det fortfarande finns 1 sak kvar att göra. Innan man kan sjunka ner i datorstolen hälls den obligatoriska "knappen" whiskey upp för att lugna nerverna. Jag har fullt på bilen med grejor som ligger och väntar på morgondagens drabbning. Imorgon styr vi kosan mot Råslätt för returmatchen mot serieledarna. Vi kommer möta ett Råslätt som ångat på bra under hela säsongen och varit det stabilaste laget i serien. Detta märks även på tabellen då dom ryckt ifrån och numera har en ganska komfortabel 7-poängs ledning ner till 2:a platsen. För våran del är det blicken uppåt som gäller och nämnda 2:a plats finns inom bara ett par poängs räckhåll för våran del. Dessvärre har vi liksom hela säsongen dragits med skador så vi kommer inte kunna ställa upp med helt ordninare trupp. Men Coach Tolle och Ass. Coach Anders har gjort vad dom kunnat och tagit ut följande mannar till morgondagens match.
Teofil Johansson
Anton Åkerhag
Johan "Staffan" Dalros
Benit-Parfait "Benny" Rugira
Simon Lemke
Joel Stork
Filip "Fille" Lipovac
Jonathan Johansson
Sasa Milojevic
Sebastian "Holma" Holmström
Gustav Mattlin
Sebastian "Sebbe" Andersson
Mattias Isaksson
Filip Sahlstedt
Robert "Robocop" Glavas
Edwin "Blohm" Forsman
Första mötet för säsongen gick av stapeln på Vaggeryds IP och där vann Råslätt med 1-2. En match där vi inte ägde jättemycket boll utan det var Råslätt som dikterade tempot mestadelen av matchen. Något vi hoppas kunna ändra på till morgondagen är givetvis att försöka äga mer boll och på så vis kunna hålla ett väl samlat lag både i försvar och anfall. En annan sak att notera är att 1:an och 2:an i seriens skytteliga imorgon ställs mot varandra. I ena ringhörnan har vi våran egen Robocop som just nu leder och på andra sidan finns Abraham Ibrahim som säkerligen är sugen på att gå ifatt och förbi imorgon. Vi hoppas givetvis på att Robocop går segrande ur den interna matchen och även att "De Vita Eleganterna" går segrande ur matchen. Så nu får vi hoppas att samtliga börjat ladda ordentligt så ska vi åka till Råslätt och kriga till oss 3 poäng imorgon.
FORZA WIK!
//Berra over and out!
| Träning | 8 jun, 18:20 |
| Träning | 9 jun, 18:20 |
| Träning | 11 jun, 18:20 |
| Norrahammars IK (hemma) | 11 jun, 19:00 |
| Träning | 15 jun, 18:20 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera