Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Waggeryds IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Waggeryds IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det blev 6 poäng av 6 möjliga mot Annebergs GIF denna säsongen då vi lyckades vinna ganska komfortabelt både hemma och borta. Slutresultatet för returmötet på bortaplan skrevs till 1-5. Inför en match mot ett lag i botten kan det alltid vara lite sisådär med inställningen men det var inget vi hade problem med. Vi fick en riktig smakstart där vi kunde göra 0-1 redan efter 6 minuters spel. En djupledsboll från JD fram till Sebbe som kom fint bakom Annebergs backlinje och kunde spela bollen snett bakåt till Sasa. Efter en fin motagning drar Sasa till med en riktig vänsterslägga och skickar in bollen i bortre gaveln fram till 0-1. Det hann sedan inte gå mer än 2 minuter innan vi även skulle få in 0-2. Sebbe som såg oerhört pigg ut på sin kant avancerade in mot Annebergs straffområde och gjorde en variant av "döende svanen" precis innanför straffområdet och domaren blåste och pekade på straffpunkten. Som fallet varit ett antal gånger tidigare i år visade Joel att han är säkerheten själv och placerade lungt och behärskat in 0-2. Efter det målet blev det lite mer tillknäppt spel från Annebergs sida vilket innebar att vi hade mycket boll och gjorde ett bra jobb med att hålla bollen inom laget. Vi försökte flertalet gånger att såga oss igenom Annebergs försvar och skapade även endel farligheter men tyvärr inget som resulterade i mål. Anneberg i sin tur var ganska tunna offensivt i första halvlek och bollarna som kom uppåt plockades oftast undan av backlinjen. Dom hade dock ett par ganska vassa hörnor där dom samlade nästan alla spelare på mållinjen. Men vi lyckades freda oss och krigade i luften med bravur. När vi närmade oss halvtid såg det ut som att 0-2 skulle stå sej men efter 39 spelade minuter var Robocop framme och dunkade in 0-3. Ett mål som gjorde att det kändes lite säkrare när vi väl gick till halvtidsvila.
Andra halvlek började väldigt darrigt från våran sida. Anneberg flyttade upp sina positioner och började sätta allt högre press på oss. Det kändes nästan som att vi var lite sömniga i inledningen av 2:a då vi inte lyckades spela oss ur Annebergs press på samma sätt som vi gjort i 1:a. Som tur var så lyckades Teo med hjälp av backlinjen alltsom oftast stoppa Annebergs framfart. Även att vi hade en 0-3 ledning så visste man att ett mål kunde ge ytterliggare luft under vingarna för Anneberg. Dessvärre blev detta också fallet då Anneberg efter en hörna kunde brunka in reduceringen fram till 1-3. Just då så kändes det lite oroligt eftersom att vi sjunkit ner väldigt mycket och inte riktigt fått ordning på spelet. Men istället för att Anneberg skulle pressa på ännu mer för ytterliggare reducering så stabiliserade vi istället spelet och jobbade oss in i matchen igen. Mitt uppe i Annebergs jakt på mål höll sej Robocop återigen påpassligt framme i straffområdet. En retur från målvakten som Robocop snappade upp och enkelt rullade in till 1-4 när vi spelat 77 minuter. Ett mål som ganska mycket tog luften ur Anneberg och som grädde på moset satte vi även spiken i kistan bara ett par minuter senare. Kvällens sista målskytt skulle komma att bli Joel. Efter att han själv blivit nerdragen i straffområdet stegade han fram och stänkte upp bollen i krysset fram till slutresultatet 1-5.
Detta var en match som vi på pappret skulle vinna. På så vis kändes det väldigt skönt att vi fick ett tidigt mål och att allting flöt på ganska bra efter det. Ska man leta anmärkningar så är våran inledning på 2:a halvlek inget att hänga i granen utan där måste vi bli bättre om vi ska vara med och kriga om poäng mot topplagen. Annars tycker jag det är en klart godkänd insats från hela laget. Nu väntar ny match på lördag och fortsätter vi den vinnande hösttrenden så kommer vi ha goda chanser på en framskjuten placering i tabellen.
| Träning | 9 jun, 18:20 |
| Träning | 11 jun, 18:20 |
| Norrahammars IK (hemma) | 11 jun, 19:00 |
| Träning | 15 jun, 18:20 |
| Träning | 16 jun, 18:20 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera