Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Waggeryds IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Waggeryds IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Stunden är kommen för "De Vita Eleganterna" att kliva in i seriespelet igen efter ett par veckors välbehövligt uppehåll. Det är nu det börjar gälla på allvar. I skrivande stund ligger vi på en 4:e plats i tabellen vilket i dagsläget innebär att vi når kval upp till Div. 3. För att lyckas behålla den platsen och kanske till och med hoppa upp något steg i tabellen så gäller det att vara på hugget direkt. Vi kommer ställas mot Smålandsstenars GoIF i första matchen efter uppehållet. Detta är en match som jag inte tror någon har problem att hitta motivation till. Våran 3:e match för säsongen styrde vi kosan ner mot Smålandsstenar för säsongens första möte och gjorde vad som kan ha varit en av våra absolut sämsta matcher denna säsongen. Så jag hoppas att vi kan plocka fram den matchen som tändvätska och utkräva revansch när dom nu kommer och gästar Vaggeryds IP. Angående läget i laget så tycker jag det såg bra ut och det var bra fart på träningen igår (torsdag). Man såg att det var många som var sugna på att dra igång nu igen efter uppehållet och förhoppningsvis kan vi hålla spelet och farten uppe hela matchen på lördag. Inför matchen har Coach Tolle och Ass. Coach Anders tagit ut följande trupp.
Teofil Johansson
Anton Åkerhag
Johan "JD" Dalros
Simon Lemke
Benit-Parfait "Benny" Rugira
Joel "Jolle" Storck
Filip "Fille" Lipovac
Jonah Kibirige
Sasa Milojevic
Sebastian "Holma" Holmström
Viktor "Charlie" Forsman
Sebastian "Sebbe" Andersson
William "Wille" Andersson
Robert "Robocop" Glavas
Jonathan Stork
Bailos Beniamin
Vi kommer till match med en 16-man stark trupp och bredden på bänken kan behövas ifall det är någon som kroknar mot slutet av matchen. Roligt att se att vi börjar mer och mer likna den uppställning som var tänkt från början av säsongen. Tyvärr så har vi ju dragits med lite skador under säsongen men nu verkar det som att dom flesta är på gång tillbaka vilket ger ytterliggare lite mer bredd i truppen. Hoppas nu att vi kan gå ut och göra ett jävla jobb och visa Smålandsstenar vart skåpet ska stå. Matchstart klockan 15:00 på Vaggeryds IP, hoppas på bra uppslutning så vi även kan få hjälp av "den 12:e spelaren".
FORZA WIK!
//Berra over and out!
| Träning | 9 jun, 18:20 |
| Träning | 11 jun, 18:20 |
| Norrahammars IK (hemma) | 11 jun, 19:00 |
| Träning | 15 jun, 18:20 |
| Träning | 16 jun, 18:20 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera