Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Waggeryds IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Waggeryds IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Imorgon är "De Vita Eleganterna" åter tillbaka på IP för att denna gången stångas mot Aneby SK. Vi kommer till matchen med en ganska tung förlust borta mot Habo senast. Något som förhoppningsvis kan vara lite motivation för grabbarna när vi nu ska försöka knipa 3 poäng från Aneby. Något som ändå har varit till våran fördel är att tabellen fortfarande är väldigt jämn och vi har god chans att haka på i toppen om vi lyckas knipa en seger imorgon. Som jag nämnde tidigare hoppas jag på att förra matchen mot Habo kan vara lite tändvätska och sporra grabbarna till att kliva ut på IP imorgon och visa att vi har all rätt att vara med i toppen och kriga. Det har varit bra fart på träningarna under veckan och det verkar som att samtliga är taggade inför morgondagens uppgift. Inför matchen har Coach Tolle och Ass. Coach Anders tagit ut följande trupp.
Mikael "Micke P" Pettersson
Anton Åkerhag
Johan "JD" Dahlros
Jonathan Stork
Sebastian "Holma" Holmström
Simon Lemke
Viktor "Rocky" Forsman
William "Wille" Andersson
Sasa Milojevic
Robert "Robocop" Glavas
Benit-Parfait "Benny" Rugira
Carl "Hackeldihno" Johansson
Filip "Fille" Lipovac
Mattias "Engan" Englund
Edwin "Blom" Forsman
Bailos Beniamin
Återigen kommer vi till match med en 16-manna trupp trots att vi har ett par spelare borta. Det gäller nu för samtliga att visa att man har gjort sej förtjänt av en plats i startelvan och att alla jobbar för varandra. Trots Anebys placering i tabellen så finns det inga lätta matcher utan det värsta man kan göra är att underskatta sina motståndare. Så nu är det dags att börja tagga för att kunna bjuda publik och även oss själva på en väl genomförd match. Spelar vi som vi kan göra så kommer vi ha goda chanser att vinna imorgon.
Forza WIK!
//Berra over and out!
| Träning | 6 jul, 18:20 |
| Träning | 7 jul, 18:20 |
| Träning | 9 jul, 18:20 |
| Hovslätts IK (borta) | 14 aug, 18:45 |
| Malmbäcks IF (hemma) | 21 aug, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera