Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Visby AIK Ledare Visby AIK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Visby AIK Ledare Visby AIK.
Ledare Visby AIK
Följ oss för uppdateringar
Utbildningen riktar sig till tränare,ledare,föreningar. En utbildning för varje spelform. Digitala utbildningar via Teams.
Anmälan på: https://gotland.svenskfotboll.se/utbildning/
Nationella spelformer - För barnens bästa
Barn spelar fotboll och futsal för att det är roligt. Det är lek. Att leka är nödvändig för att barn ska utvecklas och må bra. Det är genom leken barn testar sina begränsningar, lär sig hantera olika situationer och utvecklar färdigheter. Oavsett om det är på skolgården, på en fotbollsplan eller en inomhushall, oavsett om det är träning eller match. Därför ska vi ge dem bästa möjliga förutsättningar att lyckas.
Alla barn och ungdomar, oavsett var i landet de bor, ska ha liknande förutsättningar vid träning och match. Att ha gemensamma spelformer över hela landet innebär att eventuella missförstånd kring spelregler kan undvikas och leda till ökad trygghet för både spelare, ledare och domare.
De nationellt gällande spelformerna handlar övergripande om att skapa förutsättningar för ett långsiktigt idrottande. De är framtagna genom forskning och av experter för att främja barn och ungdomars lärande, sett ur deras egna perspektiv och på deras villkor - för barnens bästa helt enkelt.
Den generellt mindre planytan ökar antalet bollkontakter och fotbollsaktioner vilket är till fördel för spelarens utveckling. Likaså de anpassningar av spelreglerna som gjorts i de olika spelformerna.
Spelformerna för barn- och ungdomsfotboll gäller vid samtliga matcher från och med 1 januari 2019. Inom futsal är spelformerna rekommendationer säsongen 2022/23 och nationellt gällande från 2023/24
Träning fotbollsplaner konstgräs: vecka 42 - 13 | 31 aug, 23:00 |
Kvartersligan sammandrag 2025 | 11 sep, 08:00 |
26 maj | Kom och titta! |
17 maj | Gotland Spring Training Camp |
12 maj | Gotland Pride 2025 – Häng med i paraden! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera