Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vintrosa IS F 10/11 (F16 U)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vintrosa IS F 10/11 (F16 U).
F 10/11 (F16 U)
Följ oss för uppdateringar
Hej alla, nu är det nära till att cupen ska dra igång. Här kommer lite info om tider, utrustning, platser och annat att tänka på under cupen.
F11 (tjejerna födda 2010/2011). Vi kommer att spela fem matcher rakt av. Inget slutspel. Alla fem matcher spelas på bana 2 och varje match är 1x10 minuter. Matcherna spelas 09:15 mot Nora, 09:45 och 10:15 mot Strängnäs samt 11:15 och 11:50 mot Kumla. Det är bra om tjejerna har med sig något att äta (ingen jättemiddag, men lite smörgås och frukt e.d.) mellan 10:15-matchen och 11:15-matchen då de har ett intensivt schema och kommer säkert behöva lite energi där. Samling 08:30 på gräsytan vid bana 2 där det kommer sättas upp ett partytält (uppsättningshjälp mottages med glädje). Vi kommer att spela i den röda matchtröjan (valfria svarta byxor, typ shorts eller tights). Överdragskläder (typ overall e.d) är bra att ha mellan matcherna och även en extra jacka utifall det blir regn, blåsigt och kallt.
F12 (tjejerna födda 2009). Vi kommer att spela tre matcher i gruppspelet på förmiddagen och sedan blir det slutspel på eftermiddagen. Alla matcher kommer att spelas på plan 4 och är 2x6 minuter. Gruppspelsmatcherna spelas 09:40 mot Fristaden, 11:20 mot Kumla och 12:00 mot IFK Örebro. Slutspelet drar igång som tidigast 13:20 och går det hela vägen till final så spelas den 15:40. Det är bra om tjejerna har med sig en "andra frukost" att äta efter första matchen. De behöver även ha med sig en lunch att äta efter sista gruppspelsmatchen, beroende på var vi hamnar i slutspel så kan det finnas utrymme för att åka iväg och äta lunch om man föredrar det. Samling 09:00 på gräsytan vid bana 2 där det kommer att finnas ett partytält. Vi kommer att spela i den röda matchtröjan som alla fått ut (eller kommer att få ut) och valfria svarta byxor (typ shorts eller tights).Överdragskläder (typ overall e.d) är bra att ha mellan matcherna och även en extra jacka utifall det blir regn, blåsigt och kallt.
Vi ser alla fram emot att få en fantastisk, spännande, rolig och mysig dag med tjejerna!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera