Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Venestad IF Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Venestad IF Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Grattis Törna - var det ett 80-tals mål. Att du kan slå sjukt bra 80-tals inlägg vet vi redan...
Tack Jocke, ska bli kul att sparka lite med dig oxå.
Jocke var inte med. Såg ut så iaf :)
Håller med, sjukt mycket roligare att spela i år med Pära och figge än när happy fick ringa runt samma morgon vi skulle spela för att få ihop 11 man. Inte happys fel, men nu spelar vi för och med varandra, istället för att bara ställa upp. Känner man att man gör en laget en björntjänst när man är med kan man lika bra stanna hemma. All heder åt andre. Mer vinnarskalle får man leta efter när han rullar in 2-3 och rusar för att hämta bollen i nät. Funderar starkt på att erbjuda mig att putsa andres skor efter varje träning, så länge han visar samma go i a-lag och u-lag. Således ger jag honom full pott i dagens match även om det var flera om budet!
Bra match idag killar. Jag undrar om nån tog med sig en röd t-shirt som jag glömde i omkläd.rummet?
Rapportera
Ber om ursäkt för mitt fantastiska självmål. Tyckte att Ica varit så ohyggligt dålig, så för att han inte skulle få all skit offrade jag mig. Så gör en riktig kompis...
Törna: Tittfint? Du tittade rätt ut i kohagen. Hoppas verkligen ingen gick på den finten... (Fast ingen kan ta ifrån dig att det var ett snyggt mål.)
Tidigare år har b-laget känns som ett onödigt tvång. I år känns det precis tvärtom. Det verkar som att många verkligen vill vara med och spela. All heder åt Pära och Figge.
En sista grej. Vad hände idag? Vi försökte ju spela fotboll. Spelade genom mittfältet, väggspel, överlappningar. Kan det bero på spelarna som INTE var med?
Trevlig helg!
Vadå håse? Det var en tittfint och sen en väl avvägd yttersida på målvaktens insida.
Nu slipper jag iaf göra fler mål i år.
Sorry glömde Kristian, vilket snyggt mål han gör. Kommer glidandes & lassar upp bolla fan i krysset. Synd bara att han va på fel planhalva.
Rapportera
Riktigt najs spel idag, där missade du årets höjdare herr Ryd.
Alla utom en.. gör det superbra idag. Känndes gött att få mä en poäng hem, de va vi värda.
JP ett mål.
Busen 2mål ( ett på straff )
Törna ett mål ( Sjuuk håse träff )
Matchens pilsner e inte lätt idag många om budet, men den får idag gå till Uffe Bosse J. Inte många fel från den mannen idag.
U-laget 4-4 efter att ha legat under nästan hela matchen. Lätt den bästa matchen vi spelat, riktigt kul! Matchens blunder: Blåklädd med pipa. Matchens drag: Pära sätter in törna som får bollen för långt ifrån sig på kanten och slår ett "inlägg" direkt i mål till 4-4. Världsklass!
Rapportera
Uffe. Tänk dig Maicons mål i Brasiliens öppningsmatch i vm. dra ner farten på skottet minst 50% och känslan med iaf 90.
RapporteraAnnars rätt likt. Bortsett ifrån han gjorde det 100% med vilje.