Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Valbo HC J-20 Elit
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Valbo HC J-20 Elit.
J-20 Elit
Följ oss för uppdateringar
Med stort engagemang och hjärta har Niklas Henning engagerat sig i Valbos ungdomshockey i många år. Så även i år, när Niklas har rollen som materialförvaltare. Vi kollade läget med Niklas, nu när ispassen och matcherna har börjat.
Dags för ännu en säsong i Valbo HC. Vad är det som gör att du fortsätter engagera dig och lägga mycket tid kring ungdomshockeyn i Valbo HC?
Hockeyn har och är en del av livet. Jag har spelat, varit tränare, lagledare och nu materialare. Jag gillar snacket i omklädningsrummet med spelare och ledare. Det är kul att se spelare växa både som person och spelare. Sen är ju alltid spänningen på matcherna kittlande.
Du och Tex (också materialförvaltare) verkar ha delat upp lite av arbetet, stämmer det och hur ser uppdelningen ut i så fall?
Tex är ju skridskosliparkungen alla katogorier, så Tex slipar. Jag håller väl till mer ute i båset under träningarna och servar spelarna och tränarna med t.ex vatten, visirrengörning, tejp mm. På match så hjälps vi åt med det som skall fixas innan spelet börjar.
Som materialförvaltare är man nära spelet och känslorna. Hur gör du för att hålla det i styr och ej fokusera på det, utan på rollen kring materialet?
Ja det är ju svårt till och från. Speciellt när domaren dömer olika fast förseelsen är lika åt båda håll. Det händer att man har lite ont i tån efter att ha sparkat i sargen istället för att skrika.
Vilken ledare kommer att somna först på bussresorna?
Helt klart Stefan. Lite fusk på denna fråga, eftersom Stefan somnade på två röda när vi åkte till Vallentuna förra helgen.
Vilken spelare kommer att prata och hålla igång mest på bortaresorna?
Det är nog stereon som kommer att låta med varierande innehåll!
Vilken spelare kommer att hålla dig och Tex mest sysselsatt kring material?
Linus Roodzant ligger högt på listan, han slipar ständigt. Sen alla 02:or som har visir för första gången. Dom skall göra rent visiret hela tiden. Ajax och papper måste vara nära till hands.
Vad skulle vara enklast? Seger mot sonen Adam Henning i bowling eller straffturnering i hockey mot Stefan Käll?
Stefans meriter talar för sig själv så det blir seger i bowling mot Adam.
Lycka till!
Tusen tack!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera