Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om UNIK FK F-11/12
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från UNIK FK F-11/12.
F-11/12
Följ oss för uppdateringar
... spelarna, motståndarna och publiken för fantastisk underhållning!
I helgen mötte vi tre bra lag som alla gav oss tufft motstånd i våras. Vid helgens drabbningar var spelet betydligt jämnare, och vi tränare kunde stolt se på när tjejerna vågar utmana, passar och peppar varandra. Vi tränare försöker hålla oss lugna på kanten och uppmuntrar tjejerna att prata på planen och själva hitta sina positioner. Det går jättebra (i alla fall för tjejerna).
Vi märker att samåkningen från kansliet vid bortamatcher ger resultat. Inte bara för miljön, utan även för lagandan. I baksätet lär spelarna känna varandra och pratar både skola och fotboll. Kul!
Vi ser också att en så enkel grej som ett par ruscher precis innan matchstart gör att vi är mer på tå från start. Från att vi tidigare ibland släppt in ett par retliga bakklängesmål i början av matchen är det nu vi som flera gånger gjort det första målet. I Storvreta tog det till exempel inte ens en minut innan första målet kom. Det kan också vara så att det är en hit att ladda med gofika. Över hälften av tjejerna vid dagens match hade ätit tårta i helgen! =)
Sammantaget gjorde vi under helgen 16 mål, och släppte in 17. Jämnt, spännande och målrikt med andra ord, och vi har fått öva både på snygga målgester och att skaka av oss retliga bakåtmål.
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera