Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om UNIK FK F-11/12
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från UNIK FK F-11/12.
F-11/12
Följ oss för uppdateringar
I lördagens match mötte vi ett väldigt duktigt UIF som än så länge är lite för svåra för oss att rå på. Vi gjorde trots det tuffa motståndet två mål och krigade hela matchen igenom, vilket laget ska ha en stor eloge för. Extra roligt att Liv F var en av målskyttarna och därmed fick göra sitt första mål i UNIK-tröjan.
På söndag begav vi oss till Örsundsbro och spelade en somrig match på en gräsmatta som lätt höll VM-standard. En jämn, juste och spännande match som Örsundsbro den här gången vann med 4-2, i våras var det typ omvänt. Det kan vi gott bjuda på en dag som denna, spelet stämde riktigt bra och vi var laget som låg på och pressade större delen av matchen. Vissa matcher får man energi och framtidstro av, det här var en sån, riktigt positivt.
Nästa vecka är sista veckan med seriematcher (en match på torsdag kväll och en på söndag), meddela oss gärna om någon av dessa tider passar bättre eller sämre så kan vi åtmistone försöka tillgodose det.
/Tränarna
Tack till er engagerade ledare som gör detta möjligt för våra tjejer, helg efter helg!
RapporteraRapportera
Håller med, stort tack för ert engagemang. Verkligen fint att hela laget peppas att hålla en positiv inställning trots ibland väl svårt motstånd. Och kul att se hur de alla utvecklas i laget!
RapporteraRapportera
Olivia spelar helst söndagsmatchen
RapporteraRapportera