Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om UNIK BK P-03
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från UNIK BK P-03.
P-03
Följ oss för uppdateringar
Enormt mycket återbud inför match mot GT76 (6 stycken!!) så P04 fick ställa upp så som vi gjort för P01 under säsongen. 4st 04-or och en 05:a blev inplockad. I övrigt var inte laget speciellt ålderstiget när Amadeus var näst äldst i laget och han fyller år i oktober så man skulle nästan kunna säga att det var P04 som gav sig av till Stockholm.
Hursomhelst kom laget iväg med en avbytare.
Fick en rapport från Anders och Isabelle på plats på Gubbängens IP efter matchen och det var en nöjd duett som hade coachat idag trots 0-5 i baken. Spelet flöt på bra med ett ramstarkt försvar längst bak i form av Niclas från 04 i mål och Edvin, Tom och Hampus. Inte ett anfall igenom i mitten för motståndarna gör en lagledare varm om hjärtat!
Laget började bra förutom ett skitmål i början. Många chanser framåt och det borde nog ha varit oavgjort i halvlek. I slutet av första hade laget en boll inne som skulle ha kunnat dömts som mäl, men icke. Anfallet efter gör GT 2-0 och sen är halvleken slut. Attans!
Bra spelförande UNIK tills isen började bli dålig i respektive halvlek. Laget väldigt jämt idag och byten gick smidigt då de som var trötta kom åkande för att byta självmant. Bara att instruera om position. Efter match kom sekretariatet fram och medgav att resultatet inte riktigt speglade matchbilden.
Imorgon är det match igen. Tyvärr kommer det med största sannolikhet att bli förlust för killarna igen :)
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera