F15/16
Följ oss för uppdateringar
Följ
Följer
Nyheter
Lagnyheter
-
Träning 25/8
Vi har en lösning - dagens träning blir av! Emma, Ines mamma, kommer hålla i träningen. Så alla tjejer som kan är välkomna till Mesta IP kl 17.30.
F15/16
för 2 dagar sedan
0kommentarer
-
Träningar och matcher hösten -26
Hej Här kommer information om höstens träningar och matcher: - Höstens första träning är på onsdag 12/8. Johan kan tyvärr inte stötta oss längre på onsdagar och har därför sin sista träning med tjejerna på onsdag. Att Johan hjälpt oss under våren har varit otroligt betydelsefullt för tjejerna och för lagets överlevnad. Stort tack Johan för ditt engagemang för tjejerna! - Cassandra har erbjudit sig att komma tillbaka som tränare och kommer hålla i träningarna från vecka 34. - Cassandra har inte möjlighet att coacha på matcher som är inplanerade på helger. Gustav, Noras pappa, har erbjudit sig att hjälpa till på matcherna. Vi behöver en till förälder som kan stötta, vem har möjlighet? - På träningarna som Cassandra håller i behöver det vara någon mer förälder som stöttar henne. Man behöver inte kunna fotboll för detta då det handlar om att hjälpa henne med exempelvis hålla ordning på tjejerna, ställa iordning inför övningar som hon planerar osv. Vi tänker oss att fyra föräldrar kan gå på ett rullande schema för att stötta Cassandra, det innebär stöttning på två träningar i månaden. Gina, Victorias mamma, har erbjudit sig. Vi behöver därmed tre till, vilka har möjlighet? Vi, Anna och Madde, har mycket arbete runt laget och kommer därför endast vara back-up till de föräldrar som supporterar på träningar och matcher. - Första matchen är söndag 16/8 på Mesta IP. Kallelse kommer på Laget. Vi kommer att ha kiosk under matchen. Kallelse till föräldrar som ska hjälpa till med kiosk och matchvärd skickas också ut på Laget. Nu hoppas vi att det finns föräldrar som kan hjälpa till på träningar. Vi måste alla hjälpas åt för tjejernas skull och för att laget ska kunna fortsätta finnas. Skriv här i chatten om ni har möjlig att stötta eller hör av er till oss, så försöker vi lösa det på smidigaste sätt för alla. Hälsningar, Madde och Anna
F15/16
5 aug
3kommentarer
-
-
Matchschema
Södermanlands fotbollförbund har planerat om höstens matcher. Det innebär att matcherna som tidigare var inplanerade är inställda och att vi nu ska spela enligt följande: Söndag 2026-08-16 Match mot Eskilstuna United DFF F2016 på Mesta IP kl: 10.30. Lördag 2026-08-22 Match mot Skogstorps GOIF F2016 Vit på Orrlidens IP kl: 11.30. Lördag 2026-09-12 Match mot Kvicksunds SK F15/16 på Mesta IP kl: 10.30. Onsdag 2026-09-16 Träningsmatch mot TNIS på Mesta IP kl: 18.00. Söndag 2026-09-27 Match mot IK Viljan Strängnäs F2016 på Larslunda IP kl: 10.00. Onsdag 2026-09-30 Träningsmatch mot Hällby F15 på Mesta IP kl: 18.00.
F15/16
25 jul
0kommentarer
-
Visa fler nyheter