Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Timrå IBC A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Timrå IBC A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Fy faan va läckert med lite info här på hemsidan. Ser redan fram emot nästa:)
Rapportera
---- P R E S S R E L E A S E ----
Palolampi, Mikkola & Hietamäki i blåsväder.
TIC´s Suomipojjka sitter fast i Finland efter gårdagens stormväder.
Efter att på "Lill-lördagen" varit på stadenssalonger, så inkallades Taxi-Palander för lift "hem". Palle tog dom på orden & satte dessa "sömndruckna" krappar på Silja Festival. När de kvicknar till så är de strandad i Helsingfors.
Med ett svagt skimmer av Ei saa peittää i pannan kvicknar Janne till uppvärmd & klar efter att tillbringat natten i framstupa sidoläge intill elementet på en toalett.
Och enligt rykten så har Pekka synts till vid skorstenarna uppe på däck med en s.k. "Fat Pipe" i handen.
Mikkola har man funnit i de Finska skogarna sittandes i en risbuske & slagit sig själv på ryggen med en brödrost. Och enligt vissa källor så har han påstått sig säga att det är så har man bastar på riktigt.
Kricka jobbar febrilt för att få hem sina finska lirare till träningen i kväll. Källor säger att han skyller hela incidenten på Taxi-Palle, som kommer att bli kommenderad "idioten" samt en ny övning i kväll, kallad GPS:en. Som är en positionsövning.
Fler rapporter inom kort..
---- P R E S S R E L E A S E ----
Det stora EL-avbrottet i Sundsvall, orsakad av en fågel.
Vad Innebadykorren erfar har ett par rutinerade fågelskådare sett en yr fågel på andra sidan Aveny huset med en stor pepperoni korv i munnen. Denna gestalt ska tydligen ha kommit åt en 320-volt kabel & klippt strömmen i stora delar av Sundsvall.
Inofficiella källor medger dock att att Timrå IC:s Tom Trana är skyldig. Källorna säger att han "rekat" festlokalen & provat ut käket inför stundande festligheter. Misstaget begicks då han drog igång poolen samtidigt som han värmde ett par "slicear" på bastuaggregatet & den varma osten orsakade en kraftig kortslutning.
Trana förnekar det inträffade men meddelar dock att lokalen & käket är i topptrim inför den stora "happeningen".
Innebandykorren kommer att följa Toms träning imorgon för att se om extra energi finns i benen. Bedöms det till ca 320 volt extra, så kommer han att ställas mot väggen.
Fler rapporter inom kort.
---- P R E S S R E L E A S E ----
RapporteraVart är Ola, vad hände med Suumipojjka??
Scouter från storsatsande Gråtåsen & BK BOB satt på läktaren i dag för att studera ev. nyförvärv inför sammanslagningen.
Man uttryckte klart att man var besviken att Ola "the rubberman" inte fanns med på planen. Vad innebandykorren erfar lider Balsam Ola forfarande av Jetlag efter träningcampen i Thailand & är till Yeold Pub´s stor glädje endast vaken nattetid & räknas där som den enda inventarien.
Olas kommentar är att nackdelen med att vara inne i "dimman" är att hårtopparna lätt blir kluvna av fukten.
Även Janne H & Pekka lyste med sin frånvaro. Båda var anmälda sjösjuka, men efter att ha "rostat" Mikkola så kröp det fram att "krapparna" har varit på en raid i finska skidlägret för skaka fram lite "turboblod" på uppdrag av en "en blond kille" i laget som var frånvarande på tisdags träning, då han enligt säkra källor körde höghöjdträning (Bodypump på Östrands ena sodapanna) inför Vasaloppet. Och tydligen blivit "väl omhändertagen" av ett par snälla finska tullare.
Den blonda killen (vi kan kalla honom Il Capitano) var kraftigt upprörd i dag då "den röda sisu påsen" uteblev.
Fler rapporter inom kort..