Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tierps IF Fotboll F2014/2015
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tierps IF Fotboll F2014/2015.
F2014/2015
Följ oss för uppdateringar
Hej alla!
Tack för ett trevligt föräldramöte idag, alla som var där. För de av er som inte var med så kommer här ett litet protokoll över vad som sades.
1. Ny träningstid
Från och med 11/5 tränar vi onsdagar kl. 17:30-18:30 på Blomsterängen.
Vi kör fram till v. 26, sedan tar vi sommaruppehåll och startar igen v. 33.
2. Poolspel
Redan nästa vecka, dvs. lördag 14/5 spelar vi poolspel i Österby. Samling kl. 10:00 på plats i Österbybruk. Vi byter om på plats, matchkläder får ni där.
Vi håller er uppdaterade om när de andra poolspelstillfällena blir. Håll koll på kalendern på laget.se!
Vi kommer att anordna poolspel hemma i Tierp någon gång efter sommaruppehållet och då behöver vi föräldrar vara med och hjälpa till med fikaförsäljning och att vara matchvärdar. Vi återkommer till det längre fram.
3. Frånvaroanmälan och övrigt
Vi uppskattar att ni skriver i gruppchatten och meddelar om ert barn inte kan komma till träning så att vi vet hur många vi blir och kan planera träningar. Självklart gäller det även inför match och då vill vi helst veta i god tid!
Vi pratade också om att det är viktigt att vi som vuxna är positiva och peppande när tjejerna spelar, både på träning och på match och att åskådarna inte försöker styra vad spelarna gör på plan. Vi peppar och hejar på både våra egna tjejer och motspelare.
4. Skänk er begagmade fotbollsskor till föreningen!
Har ni urvuxna fotbollsskor hemma får ni gärna skänka dem till klubben. I boden vid Blomsterängen har vi en "skolåda" där man kan köpa skor för 50 kr/par. Toppen för snabbväxande barnfötter :)
Tack åter igen för ett trevligt möte! Vi ses på onsdag!
/Ledarna
| Träning | 15 maj, 17:30 |
| Tobo/Örbyhus FF F13/14/15 (hemma) | 16 maj, 10:00 |
| Östhammars SK F15/16 (hemma) | 17 maj, 15:00 |
| Träning | 18 maj, 18:00 |
| Träning | 21 maj, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera