Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tabergs SK J18
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tabergs SK J18.
J18
Följ oss för uppdateringar
Bra drag på träningen idag. Mycket spel leder till trötta ben och hjärnor på slutet. En del hårda ord delades ut och vi pratade om det på slutet.
Grabbarna kommer att få komma överens om hur man ska agera mot lagkamrater, ledare, mortåndare, domare och publik. Vi skriver sedan ner dessa kloka ord på ett kontrakt som man får ta med hem till sina föräldrar och signerar och lämnar in det till oss.
Nu är det bara två veckor till premiär för halva gänget. Det blir lite haltande när vi spelar två serier men det jämnar ut sig.
Vi har ju som sagt delat in laget i fyra grupper och det är den indelningen vi kommer redovisa nu. Vi har även skrivit under varje match i kalendern vilka grupper som spelar vilka matcher (se bilden) så att ni kan börja planera era framtida helger.
Inför varje match kommer vi vara för få och kommer därför dubbla ibland och låna in 09:or ibland. De grabbar som dubblar kommer inte redovisas men antecknas av oss så det blir så rättvist som möjligt.
Grupp Götth:
Malte, Anton, Emil och Einar
Grupp GIst:
Oscar, Leo, Filip, Maximilian och Milian
Grupp Greger:
Elliott, Noel, Esmin och Simon
Grupp Gamen:
Theodor, Olle, Lorent och William
Ha de gött!!
| Träning | 18 maj, 18:30 |
| Jönköpings Södra IF (borta) | 20 maj, 19:30 |
| Egnahems BK 2 (borta) | 21 maj, 19:00 |
| Bankeryds SK (hemma) | 24 maj, 17:00 |
| Träning | 25 maj, 18:30 |
Toppen
RapporteraRapportera
👍
RapporteraDen första matchen är Theodor dock på läger och kan tyvärr inte delta då.
Rapportera