Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tabergs SK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tabergs SK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Ett starkt Aledal, 3 i tabellen & med många rutinerade spelare väntade denna Lördagseftermiddag. Matchen inleddes med en tyst minut för Stefan Liv vår hjälte, alltid saknad, aldrig glömd. Vi gör en riktigt bra första halvlek där Fredde/Anton styrde tempot på mittfältet & våra yttrar bröderna Johansson sprang så att Bolt hade varit imponerad. 1-0 kommer i den 20:e minuten efter en dribblingsräd av Fredde & ett säkert placerat skott i bortre, snyggt!
Detta resultat står sig sedan halvleken ut.
I andra halvlek ser vi taggade ut & efter en snygg långboll till Johan Kaizynski som Daniel E brukar säga så gör vi 2-0 efter tunnelskott på målvakten.
Efter detta så tappar vi tyvärr spelet & när Jeppe missbedömmer en boll & träffar motståndaren så dömer domaren korrekt straff, 1-2.
2-2 kommer på en tilltrasslad situation efter lite flipperspel.
Som tur är har vi lill/stor Robin med sin speed på kanten & efter några Ronaldo vrickningar så får han en lufttur i straffområdet, straff & 3-2 sätter Lindbom vår kapten för dagen kyligt mitt i mål. Matchens sista 15min trycker Aledal på men vi lyckas att kriga oss till 3 pinnar, ska dock tilläggas att Daniel E räddar oss med en matchavgörande räddning då Aledal tilldömts straff efter en glidtacling signerad Berglöf.
Härlig vinst där vi äntligen har marginalerna på vår sida!
3 poäng till Fredde, grym insats på innermittfältet
2 poäng till Daniel E, några matchavgörande räddningar
1 poäng till Bengtsson & lill-Robin
Alla i laget ska ha beröm som krigade & visade vilja i 90minuter.
Nu tar vi Ik Tord U nästa Lördag av bara farten.
Mvh Robin Stavåker & Mikael Andersson
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera