Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tortuna SK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tortuna SK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Det kan stämma ... . Trap tappar ibland orden lite, beklagar ordvalet. Men nu laddar alla för matchen imorgon. :)
Rapportera
Nu ligger både A- och B-laget ute inför helgen. Kom ihåg, sup ikväll istället för imorrn..................
Jag har kopierat från Norrby´s hemsida av Sampe.Inför: Omgång 10 Division 6
2009-08-07:
Norrby SK - Valskog IK - Äntligen drar serien igång igen och Norrbys första anhalt i jakten på en division 5 plats är jumbon Valskog. Valskog går en tuff höst till mötes då de redan ligger en bra bit efter och till råga på det spelas endast två av åtta matcher på hemmaplan. Norrby däremot ser sin chans att utmana Möklinta om den idag enda platsen i division 5 2010. Allt hänger på Arboga och Kungsör i trean om det ska till fler platser för division 6 lagen. NSK har spelat en träningsmatch under uppehållet då Ransta IK slogs hemma med 3-1 efter riktigt bra spel. NSK får dock klara sig utan bortresta Nisse Eriksson och Petrus Andersson samt avstängde Hevend Hajyousef men fyller på med junioren Jonas Eriksson-Kraft som gjorde väldigt bra ifrån sig i Lindvallen Cup. Mitt tips i matchen är att NSK vinner med några mål då jag tror NSK inte gått ner sig lika mycket konditions mässigt jäntemot Valskog. Jag tippar 3-0 till NSK.
Startelvan dyker upp under fredag eftermiddag.
Övriga matcher:
Dingtuna GIF - Himmeta IF - Ovis match då Himmeta kom igång och tog några poäng på slutet. Dingtuna är dock starkare i grunden trots att de verkar spela med olika lag från match till match. Tror Dingtuna tar hem det här, tippar 3-1 till Giffarna.
Högfors IF - Värhulta AIS - Värhulta smög upp under våren och ligger tvåa inför omstarten. Detta kan bli en nyckelmatch då Högfors är svårspelade på sin hemmaplan. Vårmöte slutade med 5-0 vinst för VAIS, några sådana siffror blir det inte här. Tror på en jämn fight som slutar oavgjort 2-2 med gardering på 2-1 till Högfors.
Tortuna SK - Medåkers IF - Söndagsmatch som Tortuna bara måste vinna för att ens vara i närheten av att slåss för en plats i division 5 nästa år. Medåker skärpte till sig ordentligt under våren och blir en tuff nöt att knäcka. Tror dock på TSK ändå, men det blir målsnålt som alltid när Tortuna spelar, 2-1.
Hehehee..... Naturligtvis är det bästa om man inte dricker ALLS. Mitt syfte med inlägget var att om man nu måste festa så är det bättre att göra det på fredagen istället för på lördagen. Som vi ju redan vet så är jag starkt allergisk mot bakfulla spelare.......... :/
Rapportera