Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tortuna SK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tortuna SK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Premiären klar. Håller med om referatet som Tats skrev. Var väll ingen bra match direkt. I första gör vi en ok match offensivt men både i första och i andra så kommer vi inte upp i några högre höjde i försvarsspelet över hela banan. Jag tror de flesta håller med mig om att vi kan ha ett klart aggressivare försvarspel speciellt på vår planhalva. Ser jag till mig själv så var det inte en av mina bättre matcher. Men vi har en del positivt att ta med oss oxå. Våra tre forwards Kalle, Danne och Brasse var de bra fart på. Speciellt i första. Simon tycker jag såg stark ut med fina bollar fram i banan. Sen har vi en period i första där vi vågar lira boll och då såg de riktigt bra ut. Nu är de bara att ta nya tag och jag vågar lova alla supporters där ute att när vi spelar mot Bk nästa Tisdag så kommer ni få se ett klart bättre Tuna. // John
Rapportera
Då tar vi nya tag efter en match som kunde ha kunnat gå bättre. Vi tar lärdom av det som inte fungerade och av det som fungerade, vi tränar effektivt och bra under veckan. Sedan har vi kul på lördag och ser en bra match, lirar lite plockepinbandy och sedan går vi ut till match mot BK taggade till tusen. Forza Tuna
Hemma igen efter att ha sett Romfa slå ett frustrerat Assyriska som drog på sig både gula och röda kort i andra. Romfa klart bättre det jag såg, c:a 60 minuter med bra spets framåt inte minst! Vår match idag går väl inte till historien som det bästa vi gjort men varför frångå en tradition, jag har nämligen aldrig varit med om att vinna första träningsmatchen under alla mina år i TSK!
Påminner också om att det på tisdag är samling 20.30 på Ringvallen för lätt löpning innan träningen som alltså pågår 21-22 och inte till 22.30. Vi kör fotboll direkt efter löpningsuppvärmningen. Sprid detta om inte alla fått infon.
Bra träning igår grabbar, kul att det var fler nere igen trots många sjukdomar och skador. Vi kör på söndag 11.00 mot Dingtuna som ni ser på förstasidan, hoppas de som inte spelar kommer ner och hejar! Önskar också krya på dig till sjuka spelare och Thomas och att bacillerna försvinner!
Rapportera
Obs vi har fått en extra träningsmatch mot bra motstånd tisdagen 20 mars. Det är BK 30 som ville ha en match mot oss & har varit på John om detta.
Rapportera
Snygg slips kan man köpa en!
Jag är inte medlem men en trogen suporter :)
Det finns dom som hade det jobbigare i helgen:
Rapporterahttp://www.laget.se/BK30_Herr/4779-nyhetsarkiv-item-2128488.html